Výskumníci trhli nový rekord: Namerali pripojenie rýchlosťou 44,2 Tbps

44,2 Tbps namerali cez optický kábel.

2

Výskumníci z austrálskych univerzít RMIT, Monash a Swinburne oznámili významné zrýchlenie optického pripojenia na rekordnú úroveň 44,2 Tbps. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vedci publikovali v Nature Communications, informoval The Verge.

Len pre predstavu, takto rýchle pripojenie by viac ako 50 Blu-ray s kapacitou po 100 GB stiahlo za 1 sekundu.

Ak by takúto rýchlosť namerali na krátku vzdialenosť, stále by to bolo pozoruhodné, no vedcom sa to podarilo na vzdialenosť 75 kilometrov. Otvára sa tu tak potenciál nasadiť ich poznatky do reálnych optických sietí, ktoré pretkávajú aj Slovensko.

Vytvorili sme niečo, čo je škálovateľné a využiteľné v budúcnosti,“ netají spokojnosť spoluautor štúdie Bill Corcoran z univerzity v Monash. Podľa jeho slov má byť technológia, ktorú úspešne otestovali, kompatibilná s optickými káblami využívanými už dnes.

Vysokú prenosovú rýchlosť sa vedcom podarilo dosiahnuť pomocou technológie micro-comb, ktorá predstavuje efektívnejší a hlavne kompaktnejší spôsob, akým prenášať dáta. Veľkou výzvou teraz bude implementácie novinky do existujúcej infraštruktúry.

Ak čakáte, že budete hry a filmy sťahovať rýchlosťou 44,2 Tbps hneď ako výskumníci skončia s implementáciou, netešte sa. Nová technológia sa pravdepodobne najskôr využije pre prepojenie dátových centier a až po následnom zlacnení pre koncových zákazníkov.