SpaceX čaká historická misia. Sledujte prvý let s ľudskou posádkou naživo!

Spoločnosť SpaceX Elona Muska je pripravená na misiu Demo-2, v rámci ktorej sa už zajtra, 27. mája, pokúsi dopraviť do vesmíru v spolupráci s NASA astronautov Boba Behnkena a Douga Hurleya.

Spoločnosť SpaceX Elona Muska je pripravená na misiu Demo-2, v rámci ktorej sa už zajtra, 27. mája, pokúsi dopraviť do vesmíru v spolupráci s NASA astronautov Boba Behnkena a Douga Hurleya.

Ak bude misia Demo-2 úspešná, bude to po prvýkrát, čo súkromná spoločnosť dokázala dopraviť do vesmíru ľudskú posádku. Po dlhých rokoch pôjde o amerických astronautov, ktorí budú do vesmíru vypravení z americkej pôdy a na americkom zariadení.

Od roku 2011 sa tak neudialo, keďže bol v danom roku ukončený program raketoplánov Space Shuttle. Spoločnosť SpaceX už potvrdila, že sú všetky jej systémy na misiu Demo-2 pripravené.

Jedinou obvyklou premennou tak zostáva počasie, kvôli ktorému môže byť misia odložená na neskôr. Poveternostné podmienky jednoducho musia byť ideálne.

misia
Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley počas tréningu na misiu Demo-2. Foto: NASA

Astronautov Boba Behnkena a Douga Hurleya vynesie do vesmíru a následne na Medzinárodnú stanicu ISS upravený prepravný modul Crew Dragon 2. generácie. Doteraz slúžil len pre prepravu nákladu a zásob.

Astronauti strávia na obežnej dráhe Zeme približne 19 hodín. Potom sa pripoja k Medzinárodnej vesmírnej stanici, kde by mali zotrvať 6 až 16 týždňov.

TIP REDAKCIE
Dokážete pripojiť modul k vesmírnej stanici ISS? Vyskúšajte si simulátor od SpaceX

Štart misie je naplánovaný na približne 22:30 hod. nášho času. Dejiskom bude komplex LC-39A Kennedyho vesmírneho strediska, ktorý sa nachádza na floridskom Myse Canaveral. Z tohto miesta odštartovala v roku 1969 misia Apollo 11, ktorá dopravila prvých ľudí na Mesiac. Sčasti tak ide o symbolické miesto udalosti.

Pri vesmírnych misiách spoločnosti SpaceX sme si zvykli na kvalitný a komentovaný živý prenos, ktorý nebude pochopiteľne chýbať ani v tomto prípade. Online stream bude dostupný na niekoľkých kanáloch.

Živý prenos zajtra nájdete na YouTube SpaceXYouTube NASA Live alebo internetovej stránke spacex.com.

Total
35
Zdieľaní
Total
35
Zdieľať