Sony ZV-1: Kompaktný fotoaparát pre tvorcov video obsahu so šikovnými funkciami

Japonský výrobca oficiálne predstavil nový prírastok do rodiny kompaktných fotoaparátov. Nazýva sa Sony ZV-1 a cieli na vloggerov a tvorcov videí s rôznym zameraním. O novinke informuje portál alphauniverse.com.

Japonský výrobca oficiálne predstavil nový prírastok do rodiny kompaktných fotoaparátov. Nazýva sa Sony ZV-1 a cieli na vlogerov a tvorcov videí s rôznym zameraním. O novinke informuje portál alphauniverse.com.

Fotoaparát Sony ZV-1 je odvodený od série kompaktných fotoaparátov RX100. Využíva snímač obrazu (Exmor RS CMOS) s rozlíšením 20,1 Mpx a veľkosťou 1″, ktorý nájdeme aj v útrobách modelu RX100 VII.

Pred snímačom je umiestnený objektív (ZEISS Vario-Sonnar T*) s rozsahom ohniskových vzdialeností 24 – 70 mm a svetelnosťou od f/1.8 po f/2.8. Objektív má zabudovaný ND filter, vďaka ktorému môžu tvorcovia natáčať (a fotografovať) pri veľmi jasnom svetle s nižšími časmi uzávierky alebo so širšou clonou.

Novinkou je LCD displej s kĺbom, ktorý sa dá otočiť aj smerom vpred. Vloger sa tak pri natáčaní pekne uvidí bez toho, aby výhľad na obrazovku zakrýval napríklad mikrofón alebo iné príslušenstvo pripojené k zariadeniu.

fotoaparat
Foto: Sony

Displej je samozrejme dotykový a má uhlopriečku 3,0-palca. Citlivé mikrofóny sú optimalizované tak, aby zaznamenávali zvuk pred fotoaparátom a ignorovali hluk plynúci z bočných strán alebo z pozadia. Náročnejší tvorcovia ale istotne siahnu po externom mikrofóne, ktorý sa dá k fotoaparátu pripojiť. 3,5 mm audio jack pre slúchadlá ale zariadenie neobsahuje.

K dispozícii je tiež microHDMI rozhranie a microUSB port pre nabíjanie. Nabíjanie môže prebiehať aj počas používania fotoaparátu. Súčasťou balenia je držiak, resp. mini statív s krkolomným pomenovaním GP-VPT2BT.

Nie je síce vybavený mechanizmom pre stabilizáciu obrazu, no obsahuje tlačidlá pre diaľkové ovládanie. Fotoaparát sa dá tým pádom pohodlne ovládať priamo z držiaka. V balení sa okrem gripu a fotoaparátu nachádza aj 64 GB pamäťová karta.

Zaujímavé funkcie

Sony ZV-1 nedostal vlogerskú nálepku len tak pre nič za nič. Tlačidlom umiestneným vedľa spúšte sa aktivuje funkcia Background Defocus. Automaticky rozostrí pozadie úpravou clony s tým, že po opätovnom stlačení tlačidla sa hodnoty vrátia na pôvodnú úroveň.

TIP REDAKCIE
Ušetríte aj 30 €: Hviezdna mapa, počasie alebo hit Monument Valley. Všetky aplikácie a hry v zľave
sony ZV-1
Foto: Sony

Používateľ teda nemusí clonu nastavovať manuálne. Ak by aj chcel, tlačidlu môže v nastaveniach priradiť inú funkciu, ktorá sa mu v danej situácii hodí. Zaujímavý je tiež režim Product Showcase automatického zaostrovania.

V bežnom režime sa zaostrovanie uzamkne na tvári používateľa. Ak pred objektív vloží produkt alebo iný predmet, o ktorom nakrúca video, záber naň by bol neostrý. Product Showcase v takomto prípade automaticky zaostrí na produkt a potom, ako zo záberu zmizne, sa ostrenie presunie späť na tvár autora.

Všetko by malo prebiehať rýchlo a hladko, keďže má Sony systém automatického zaostrovania vo všeobecnosti veľmi dobre zvládnutý.

Foto: Sony

Automatická expozícia je prioritne zameraná na tvár. Pokiaľ napríklad vloger prejde z tmavej miestnosti do vonkajšieho prostredia s výrazne jasnejším svetlom, fotoaparát bude exponovať tak, aby bola tvár autora stále dobre viditeľná a záber správne exponovaný bez neželaných “prepalov”.

Vývojári tiež optimalizovali podanie farieb s cieľom navodiť prirodzenejší vzhľad pokožky za akýchkoľvek svetelných podmienok.

Čo sa týka samotného videa, na stole je prirodzene plné 4K (žiadny pixel binning) pri snímkovaní 24 alebo 30 FPS s podporou štandardov HLG, S-Log3 a S-Gamut3. Nechýba HDR, časozber, elektronická a optická stabilizácia obrazu (SteadyShot) či slow-mo pri 240, 480 a 960 FPS.

Sony ZV-1

Kompaktný fotoaparát Sony ZV-1 sa začne predávať v priebehu júna za 799 amerických dolárov, respektíve za približne 800 eur v rámci európskej dostupnosti. Vzhľadom na ponúkanú výbavu je cena rozhodne zaujímavá.

Pre porovnanie, kompaktný RX100 VII stojí až 1400 eur. Ide však o model, ktorý sa vyhýba akýmkoľvek kompromisom a patrí k tomu najlepšiemu, čo sa dá v triede vreckových fotoaparátov zaobstarať.

Všetky detaily o Sony ZV-1 nájdete na oficiálnej stránke výrobcu.

Total
17
Zdieľaní
Total
17
Zdieľať