Ilustračný obrázok

Rýchle nabíjanie zabíja batériu: 40 W výkon zníži kapacitu na 70 %, 15 W po rovnakom čase len na 90 %

Niektorí výrobcovia, ako napríklad Oppo, ľuďom radi ukazujú nové možnosti ako používať ich telefóny. Veľkými novinkami býva aj rýchlosť, akou sa im telefóny dokážu nabíjať.

Niektorí výrobcovia, ako napríklad Oppo, ľuďom radi ukazujú nové možnosti ako používať ich telefóny. Veľkými novinkami býva aj rýchlosť, akou sa im telefóny dokážu nabíjať. Najnovší Oppo Ace2 ponúka 65 W nabíjanie, ktoré dokáže batériu z 0 % na 100 % nabiť len za 30 minút. Má to však jeden obrovský háčik.

Rýchle nabíjanie pre batériu predstavuje veľkú záťaž, ktorá znižuje jej celkovú kapacitu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo veľkí výrobcovia ako Apple či Samsung neponúkajú šialene výkonné nabíjačky. Ak sa taký model aj nájde, rýchlym nabíjaním batériu doplnia len prvých 70 % – 80 % a potom sa nabíjanie spomalí.

To, že je rýchlonabíjanie škodlivé sme vedeli už dávnejšie. Nevedeli sme však presné čísla. Novinár servera AnandTech, Andrei F. na svojom Twitterovom účte prezradil, o koľko sa znižuje kapacita pri 40 W nabíjaní smartfónu od Oppo. Jeho merania potvrdil aj samotný výrobca.

Za rovnaký čas, po ktorom by pri nabíjaní 15 W nabíjačkou celková kapacita batéria klesla na 90 % zo svojej pôvodnej kapacita sa pri použití 40 W nabíjania zníži na 70 % celkovej kapacity. Dá sa teda tvrdiť, že rýchle nabíjanie batériu ničí až 3-krát rýchlejšie.

Presné merania pri menej či viac výkonných nabíjaniach zatiaľ nepoznáme.

Veľkí hráči nabíjajú síce pomalšie, no bezpečnejšie

Degradácia batérie je pravdepodobne jedným z hlavných dôvodov, prečo najväčší smartfónoví hráči ako Apple a Samsung nepresedlali na výkonnejšie nabíjačky. Apple svoje iPhony a nabíjačky nastavil tak, aby sa nabíjali pri výkone 18 W. Samsung smartfóny sa nabíjajú pri výkone 25 W, no niektoré modely podporujú aj 45 W. Plný výkon však aplikuje len chvíľu, zväčša prvých 50 %. Zvyšná kapacita je dopĺňaná výrazne pomalšie.

Ak používate smartfón s podporou rýchlonabíjania, všimli ste si kratšiu výdrž? Dajte nám vedieť v diskusii nižšie!

Total
39
Zdieľaní