facebook

Facebook odškodní moderátorov obsahu, ktorí utrpeli kvôli práci psychickú ujmu

Sociálna sieť Facebook je plná rozličného obsahu, ktorý môže byť zverejnený len v tedy, ak neporušuje stanovené pravidlá sociálnej siete.

Sociálna sieť Facebook je plná rozličného obsahu, ktorý môže byť zverejnený len vtedy, ak neporušuje stanovené pravidlá sociálnej siete.

Popri umelej inteligencii a ďalších automatizovaných systémoch dohliadajú na obsah moderátori, pracovníci, ktorí sú pravidelne vystavovaní videám a fotografiám s hrubým obsahom, znásilneniami, vraždami a podobne.

Asi nebude prekvapením, že pravidelné sledovanie takéhoto obsahu sa môže negatívne podpísať na psychickom zdraví zamestnancov. Facebook nemá len vlastných moderátorov, najíma si ich tiež od rôznych konzultačných firiem a externých subjektov.

Facebook je dlhodobo kritizovaný za to, že nedokáže zo sociálnej siete včas odstrániť zakázaný obsah. Preto zamestnal viac moderátorov, ktorí sa tejto oblasti venujú.

Facebook sa so súčasnými a bývalými moderátormi dohodol prostredníctvom súdu na odškodnení, informuje americký magazín The Verge.

Dovedna im vyplatí 52 miliónov dolárov. Každý moderátor dostane automaticky 1000 dolárov. Ďalšie peniaze dostanú tí moderátori, ktorým bola diagnostikovaná posttraumatická stresová porucha a iné ochorenia ovplyvňujúce duševné zdravie (depresie, závislosti a pod.).

Ilustr. obr. everydayhealth.com

Dohoda sa týka približne 11250 zamestnancov. Právnici, ktorí ich zastupujú, sa domnievajú, že dodatočné odškodnenie nad rámec avizovanej sumy 1000 dolárov sa bude týkať asi polovice z nich.

TIP REDAKCIE
Huawei Nova 9 prichádza na Slovensko so 66 W nabíjaním a 120 Hz OLED displejom

Facebook tiež poskytne súčasným moderátorom lepšiu starostlivosť, ktorá bude mať podobu poradenstva. Na týždennej individuálnej báze im bude k dispozícii odborník špecializujúci sa na duševné zdravie, s ktorým môžu prípadne problémy prekonzultovať.

Okrem toho zavedie nové nástroje pre moderovanie obsahu. Videá sa budú prehrávať bez zvuku a ich obsah sa zobrazí v čierno-bielom formáte, čo by malo čiastočne eliminovať ich vplyv na vnímanie a psychiku zamestnancov.

The Verge už minulý rok zistil, že niektorí zamestnanci monitorujúci obsah na sociálnej sieti pracujú v neadekvátnych podmienkach. Externí zamestnanci firmy Cognizant popísali, ako pracujú v špinavých kanceláriách, musia dokonale poznať neustále sa meniace obsahové pravidlá Facebooku a zároveň hodnotiť množstvo extrémneho obsahu od násilia, nenávistných prejavov až po terorizmus.

Ročne si pritom takýto zamestnanci zarobili približne 28 tisíc dolárov, čo nie je na tamojšie pomery zrovna veľa.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať