koronavirus 3

Zatiaľ o tom nemáme dôkaz: Po prekonaní COVID-19 nemusíte získať imunitu, varuje WHO

Svetová zdravotnícka organizácia WHO varuje, že po prekonaní ochorenia COVID-19 nemusíte získať imunitu. Neexistujú o tom totiž jednoznačné dôkazy.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO varuje, že po prekonaní ochorenia COVID-19 nemusíte získať imunitu. Neexistujú o tom totiž jednoznačné dôkazy, zdôrazňuje organizácia. Na tvrdenie WHO upozornila britská BBC.

Mnohé krajiny navrhujú použitie rýchlych diagnostických sérologických testov, aby dokázali zachytiť to, čo považujú za mieru imunity. Momentálne však nemáme dôkaz o tom, že by použitie takéhoto testu mohlo preukázať či je jedinec na koronavírus imúnny alebo chránený pred reinfekciou,“ povedala epidemiologička Maria van Kerkhove.

Testy protilátok sú síce schopné merať ich úroveň, no s ohľadom na doterajšie poznatky tento údaj hneď neznamená, že je daný človek voči ochoreniu imúnny.

Aj s protilátkami nemusíte byť imúnni

Aby sme vyjadrenie epidemiologičky ešte viac zjednodušili: Ak vám v krvi zmerajú protilátky na COVID-19, neexistujú dôkazy o tom, že sa vaše telo dokáže proti koronavírusu ochrániť. Aj keď sa u vás choroba vďaka reakcii imunitného systému neprejaví, môžete vírus v tele držať a šíriť ho ďalej.

[irp posts=”110420″ ]

To či sa človek po prekonaní COVID-19 môže nakaziť znovu je veľmi dôležitá otázka, s ktorou bojujú mnohé krajiny. Tými najviac ohrozenými sú práve tie, ktoré stavili na model komunitnej imunity. Tento model pracuje s tým, že sa COVID-19 nakazí veľký počet ľudí, ktorí si naň vybudujú imunitu a tým ochránia ďalších ľudí. Ak však ľudia imunitu nezískajú ani po prekonaní ochorenia, komunitná imunita nevznikne.

Total
9
Zdieľaní