mesiac

Dnes hlavy hore: Na oblohe bude supermesiac, najjasnejší za celý rok 2020

Ak by ste si chceli oddýchnuť od správ týkajúcich sa koronakrízy, dnes je na to perfektná príležitosť. Oblohu dnes večer totiž rozžiari tzv. super mesiac.

Ak by ste si chceli oddýchnuť od správ týkajúcich sa koronakrízy, dnes je na to perfektná príležitosť. Oblohu dnes večer totiž rozžiari tzv. super mesiac, ktorý bude pôsobiť väčší než obvykle.

Mesiac sa totiž dnes nachádza v periapside, teda v bode, keď je na svojej eliptickej orbite najbližšie k Zemi. Od modrej planéty bude dnes vzdialený len 357 035 kilometrov, čo spôsobí, že bude na oblohe o 14 % väčší než keď je Mesiac na opačnej strane orbity. Okrem toho bude aj o 30 % jasnejší.

Pre Slovákov sa Mesiac v jeho najjasnejšej podobe prejaví 8. apríla v skorých ranných hodinách.

Supermesiac pochopiteľne púta pozornosť mnohých vedcov. Lowell Observatory pripravil živý prenos z pozorovania najjasnejšieho a najväčšieho splnu tohto roka. Vysielanie začína pol hodinu po polnoci.

V roku 2020 budeme svedkami ešte jedného zaujímavého úkazu – dvoch splnov v jednom kalendárnom mesiaci. Modrý mesiac, ako sa tento úkaz nazýva, sa odohráva každých 2 a pol až 3 roky. Tento rok pripadá na 31. októbra.

Total
30
Zdieľaní