Pomôže koronavírus elektromobilite?

Kríza pandémie koronavírusu zasiahla aj automobilový priemysel. Okrem predajov utrpela aj samotná výroba.

Kríza pandémie koronavírusu zasiahla aj automobilový priemysel. Okrem predajov utrpela aj samotná výroba. Mnohé z fabrík boli zatvorené a zamestnanci prepustení. Prechod automobiliek k vyššej udržateľnosti bol tak dočasne odložený. Čo však príde po skončení pandémie?

Koronavírus spôsobil nevyčísliteľné škody

V týchto dňoch mnohí majitelia automobiliek stoja pred najväčšou výzvou od vzniku ich firmy. V dôsledku rýchlo sa šíriacej nákazy boli nútení prijať rozličné bezpečnostné opatrenia, v niektorých prípadoch dokonca museli prepustiť zamestnancov a zatvoriť prevádzky. Nejedno elektrické auto bude musieť počkať. Najvyššou prioritou je nateraz prežitie značiek. O ďalšej podpore zelenej energie sa rozhodne až po zrátaní všetkých škôd.

Foto: Pixabay

Emisné limity podporia elektrickú variantu

So sprísnením limitov pre emisie oxidu uhličitého by mal narásť podiel elektromobilov na trhu. V opačnom prípade prídu na rad pokuty. Pred príchodom pandémie začal štát podporovať občanov ku kúpe elektromobilu prostredníctvom finančného príspevku. Mieni v tom pokračovať aj po skončení krízy, čím sa zvýši predaj elektrických áut aj na Slovensku.

Nevyhnutnosťou je vybudovanie nabíjacích staníc

Najobývanejšie časti Slovenska už sú dostatočne pokryté nabíjacími stanicami. Sú však aj miesta, kde nenájdete žiadnu možnosť dobitia vášho elektrického vozidla. Budovanie infraštruktúry je nevyhnutné pre ďalšie kroky k väčšej udržateľnosti. V týchto dňoch však všetky prípravy boli pozastavené. Je otázne, kedy sa v nich opäť bude pokračovať.

Environmentálne opatrenia sa odsúvajú

Všetky opatrenia s cieľom zníženia vplyvu emisií na životné prostredie boli odložené na neurčito. Po skončení krízy však bude ešte istý čas trvať, kým sa ekonomika zotaví. Možno to bude trvať až niekoľko rokov. Európski výrobcovia automobilov ale naďalej tvrdia, že kompletný prerod na zelenú energiu sa im podarí za omnoho kratší čas, ako sa na pohľad môže zdať.

Foto: Unsplash

Trpezlivosť ruže prináša

Elektromobilita by aj po skončení krízy mala naďalej predstavovať budúcnosť dopravy vo svete i na Slovensku. Je však otázne dokedy opatrenia potrvajú. Na prvom mieste je teraz bezpečnosť a zdravie ľudí. Elektrické auto ale zostáva relevantným ekologickým riešením. Planétu predsa máme len jednu.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Hyundai.