AKTUÁLNE: Údaje o polohe smartfónov môžu sledovať. Chcú stopovať šírenie koronavírusu

Otázkou je anonymita používateľov.

1

Do boja proti koronavírusu sa zapájajú aj najväčšie technologické spoločnosti. Už vieme, že mnohé platformy aktívne zakročujú proti šíreniu dezinformácií, no podľa Android Authority sa dokonca pripravujú už aj na ďalší významný krok.

Vláda Spojených štátov amerických rokuje so spoločnosťami Facebook, Google a mnohými ďalšími ohľadom možnosti sledovania šírenia koronavírusu prostredníctvom smartfónov, presnejšie údajov o polohe.

Organizácie by tak dokázali lepšie sledovať, či si ľudia od seba navzájom držia bezpečnú vzdialenosť, čo je jeden z hlavných prostriedkov na minimalizovanie rizika prenosu vírusu na druhých.

Ide o razantný krok, s ktorým nie každý musí naplno súhlasiť. Zatiaľ totiž nie je jasné, či by spoločnosti v takomto prípade strážili (alebo by dokázali strážiť) anonymitu používateľov.

Na druhú stranu, je to na dobrú vec. Sledovanie polohy by mohlo výrazne ovplyvniť tempo, akým sa vírus šíri. Ochranné zložky by napríklad včas dokázali prerušiť tajné početné stretnutia, ktoré sú pri pohľade na aktuálnu situáciu veľmi nebezpečné a do určitej miery aj zakázané.

Facebook zatiaľ nepotvrdil svoje finálne stanovisko, čiže všetko je zatiaľ viac-menej len v štádiu plánovania. K situácii sa definitívne nevyjadril ani Google.