Vyvinuli nový test na COVID-19. Výsledky pripraví za 5 minút

Mobilná testovacia jednotka na rozdiel od rýchlotestov testuje prítomnosť RNA vírusu.

0

Aktuálna situácia okolo pandémie koronavírusu si žiada rýchle riešenia. S jedným takým prišla americká spoločnosť Abbott, ktorá vyvinula nový mobilný test na COVID-19. Testovacia stanica dokáže vyhodnotiť vzorku do piatich minút.

Novinku už stihla schváliť americká správa potravín a liečiv (FDA). Výrobca spúšťa výrobu už tento týždeň. Denne chce vyrobiť 50 000 kusov, informoval server Techcrunch.

Abbott ID NOW COVID-19 test využíva diagnostickú platformu ID NOW. Prístroj je veľký približne ako kuchynský robot a pozitívny test dokáže vyhodnotiť za 5 minút. Potvrdenie negatívnej vzorky trvá približne 15 minút. Vzhľadom na jeho fyzickú veľkosť sa hodí do ordinácií a kliník po celom svete.

Na rozdiel od rýchlotestov, ktoré majú nízku mieru spoľahlivosti je novinka od spoločnosti Abbott veľmi presná. Využíva totiž molekulárnu testovaciu metódu, ktorá vyhodnocuje vzorky slín a hlienu. Prístroj teda vyhodnocuje časť RNA samotného koronavírusu. Rýchlotesty naopak vyhodnocujú prítomnosť protilátok v krvi, ktoré môžu byť detekované aj u ľudí, ktorí sa už vyliečili. Abbott má počas apríla vyrobiť 5 miliónov testov.