zbieranie udajov

Blokovač reklám a VPN aplikácia pre iOS tajne zbierala údaje o používateľoch

Adblock Focus a Luna VPN sú dve aplikácie dostupné pre platformu iOS, ktoré mali tajne zbierať množstvo osobných údajov používateľov.

Adblock Focus a Luna VPN sú dve aplikácie dostupné pre platformu iOS, ktoré mali tajne zbierať množstvo osobných údajov používateľov.

Obe aplikácie patria známej analytickej spoločnosti Sensor Tower, ako zistili autori z portálu BuzzFeed News. Podľa nich má Sensor Tower v portfóliu asi 20 aplikácií (od roku 2015), z ktorých časť spoločnosť Apple z obchodu s aplikáciami odstránila kvôli porušovaniu pravidiel pre vývojárov.

Pre BuzzFeed News to uviedol hovorca spoločnosti Apple.

Autori správy museli po vlastníctve aplikácií pátrať. V obchode s aplikáciami totiž nevystupovali pod hlavičkou Sensor Tower, ale pod názvami iných spoločností. Prezradili ich až zdrojové kódy, ktorých autormi boli zamestnanci spoločnosti Sensor Tower.

Aplikácia Luna VPN nabádala používateľov, aby si do svojho iOS zariadenia nainštalovali rozšírenie, ktoré dokáže zablokovať reklamy na YouTube. V rámci procesu sa však nainštaloval certifikát, ktorý mohol podľa bezpečnostného experta sprístupniť autorom rozšírenia všetky užívateľské údaje a informácie o dátovej prevádzke smartfónu.

TIP REDAKCIE
Omikron sa rozšíril už do 40 krajín sveta, WHO vyzýva k pripravenosti a opatrnosti

Apple inštaláciu tzv. koreňových certifikátov aplikáciami tretích strán blokuje. Tvorcovia aplikácie ale obmedzenie obišli inštaláciou prostredníctvom internetového prehliadača Safari.

udaje
Aplikácia Luna VPN. Foto: BuzzFeed News

Randy Nelson, vedúci pracovník Sensor Tower pre BuzzFeed News uviedol, že aplikácie nesledujú, nezbierajú a neuchovávajú žiadne citlivé osobné údaje ako heslá či prihlasovacie mená. Okrem toho tvrdil, že väčšina ich aplikácií je už v tejto chvíli nefunkčná. Ďalšie sa majú nachádzať v procese, ktorý povedie k ich vypnutiu.

Randy Nelson ale nepriznal, že sú aplikácie nefunkčné kvôli tomu, že boli odstránené spoločnosťou Apple z obchodu App Store.

Adblock Focus bol z obchodu Apple App Store už odstránený. Aplikáciu Luna VPN spoločnosť stále skúma. Dá sa však predpokladať, že z obchodu zmizne tiež. Podobný scenár sa dá očakávať aj v prípade obchodu Play spoločnosti Google, keďže sú tieto a ďalšie aplikácie od Sensor Tower dostupné aj pre Android.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať