AKTUÁLNE: Parlament schválil sledovanie mobilov kvôli koronavírusu

Parlament na schôdzi schválil zbieranie lokalizačných dát od operátorov. Štát tak bude mať prístup k informáciám o tom, kde a s kým ste boli.

Parlament na schôdzi schválil zbieranie lokalizačných dát od operátorov. Štát tak bude mať prístup k polohe majiteľov, aj keď vo výrazne zredukovanom rozsahu, než o akom sa hovorilo doteraz.

Štátu schválený zákon umožní využiť dáta operátorov na identifikáciu skupiny ľudí, ktorí sa mohli nakaziť novým koronavírusom. Úrad pre verejné zdravotníctvo by sa podľa podpredsedu parlamentu, Juraja Šeligu, mal dostať len k dátam o polohe, mene a priezvisku. K ničomu inému nebude mať prístup. Šeliga jasne zdôraznil, že nebudú mať prístup k SMS správam, hovorom ani ničomu podobnému.

Včerajšie ohlásenie zámeru sledovať dáta operátorov prinieslo vlnu kritiky od opozície. Strana SMER návrh využila na šírenie hoaxov o tom, že sa štát ľudí chystá odpočúvať a tieto dáta následne využívať na politický boj. Nič takéto pritom neobsahoval ani pôvodný návrh, ktorý dnes ešte viac osekali.

K čomu teda bude mať štát prístup?

Ako sme spomenuli vyššie. Hlavnými dátovými bodmi sú meno a priezvisko, ku ktorým sa pridáva adresa trvalého pobytu. Okrem toho budú samozrejme zdieľané aj lokalizačné údaje, teda to, ako sa majiteľ telefónu pohyboval po svojom okolí.

Zároveň je nutné poznamenať, že štát k týmto údajom nebude mať prístup naveky vekov. Nárok na zbieranie dát majú do konca krízy, resp. najneskôr do konca roka 2020. Podobné riešenie využíva aj susedné Česko.

Total
226
Zdieľaní
Total
226
Zdieľať