ipad pro

Trh s tabletmi naďalej ovláda iPad od Apple, pozíciu si medziročne ešte vylepšil

Keď spoločnosť Apple predstavila pred desiatimi rokmi svoj prvý tablet iPad, smiali sa mu, že ide len o prerastený iPhone. Apple chcel novým zariadením vyplniť medzeru medzi smartfónmi a počítačmi.

Keď spoločnosť Apple predstavila pred desiatimi rokmi svoj prvý tablet iPad, smiali sa mu, že ide len o prerastený iPhone. Apple chcel novým zariadením vyplniť medzeru medzi smartfónmi a počítačmi.

Dnes je už jasné, že išlo o veľmi dobrý krok v histórii spoločnosti Apple, ktorá teraz trhu s tabletmi kraľuje. Ba čo viac, svoju pozíciu si v tomto segmente zase vylepšila. Dokazujú to čerstvé čísla spoločnosti IDC, ktorá sa zameriava na výskum trhu.

V poslednom štvrťroku 2019 dodala spoločnosť Apple na trh 15,9 miliónov kusov tabletov iPad. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018 tak výrobca zaznamenal nárast o 22,7 %.

TOP 5 najväčších výrobcov tabletov, počet dodaných kusov v miliónoch a podiel na trhu v porovnaní rovnakým obdobím minulého roka. Zdroj: IDC

Ostatní výrobcovia tratili. Výnimkou je len Lenovo, ktoré svojim zákazníkom dodalo o niečo viac zariadení než v Q4 2018. Zaujímavejší je pohľad na rok 2019 ako celok. Spoločnosti Apple patril v roku 2019 až 34,6 % podiel na trhu, dodávky sa jej podarilo medziročne zvýšiť o 15,2 %.

TIP REDAKCIE
Telekom: Našu 5G sieť podporuje už 51 zariadení | ZOZNAM

Samsung, Huawei aj Lenovo zaznamenali mínus, teda pokles predajov. Amazon si, naopak, polepšil. Medziročne predal o 1,2 miliónov kusov tabletov viac. Vo všeobecnosti ale predaj tabletov podľa IDC stále stagnuje. V minulom roku poklesol o 1,5 %.

TOP 5 najväčších výrobcov tabletov, počet dodaných kusov v miliónoch a podiel na trhu v porovnaní s minulým rokom. Zdroj: IDC

Žiadna revolúcia sa v tejto triede zariadení neočakáva. Apple si svoju vysokú pozíciu udrží s patričným náskokom aj v tomto roku. Niekedy na jeseň by sme mali spoznať nový iPad Pro s 12,9-palcovým mini LED displejom, 5G pripojením a novým čipsetom A14X Bionic.

Novinku má pripravenú aj Samsung. Galaxy Tab S6 v 5G verzii, prvý 5G tablet na svete, sa už predáva na domácom trhu výrobcu v Južnej Kórei. Neskôr sa dostane aj na ostatné trhy sveta.