raketoplan

Smithsonov inštitút sprístupnil pre verejnosť 2,8 milióna fotografií a obrázkov

Smithsonov inštitút je jedna z najvýznamnejších organizácií v USA, ktorá pôsobí v oblasti vzdelávania a umenia. Spravuje 19 múzeí, výskumné strediská, knižnice alebo rôzne archívy.

Smithsonov inštitút je jedna z najvýznamnejších organizácií v USA, ktorá pôsobí v oblasti vzdelávania a umenia. Spravuje 19 múzeí, výskumné strediská, knižnice alebo rôzne archívy.

Smithsonov inštitút má vo svojej zbierke množstvo artefaktov a umeleckých diel, ktorých časť teraz sprístupňuje verejnosti v podobe fotografií a obrázkov pre voľné použitie, informuje The Next Web.

Ide dovedna o 2,8 miliónov snímok, ktorých sa netýkajú žiadne obmedzenia z hľadiska autorských práv (Creative Commons Zero). Doteraz Smithsonov inštitút tieto obrázky poskytoval len na vyžiadanie.

V zbierke sa dá nájsť množstvo unikátnych fotografií, ktoré zaznamenávajú významné udalosti alebo diela. Našli sme napríklad raketoplán Discovery, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 1984. Alebo fotografiu písacieho stroja Olivetti Studio 46, ktorý používala autorka sci-fi literatúry Octavia E. Butler.

discovery
Zdroj: si.edu

Voľne sprístupnený súbor diel môže byť prospešný pri výskume a vzdelávaní, keďže je založený na súčinnosti viacerých odborov presahujúcich vedu a kultúru. Určite tiež poteší každého milovníka histórie a zaujímavostí.

2,8 milióna obrázkov vyzerá na prvý pohľad ako slušné množstvo, no ide len o 2 percentá z celkového objemu, ktorý sa nachádza v archívoch Smithsonovho inštitútu. V archíve sa nachádza 155 miliónov položiek, ktorých však digitalizácia ešte len čaká.

TIP REDAKCIE
Parížske múzeá sprístupnili digitálne reprodukcie 150 000 umeleckých diel

Tento rok predstavitelia sprístupnia pre voľné využitie ešte 200 000 obrázkov a fotografií. V nasledujúcich rokoch sa ich dostupnosť ešte rozšíri. Ak sa chcete v archíve pohrabať, navštívte túto stránku. Výber najzaujímavejších diel nájdete v jej spodnej časti.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať