PlayStation 5 a Xbox Series X: Máme špecifikácie, ponúkajú podobný výkon!

Obe herné konzoly majú podobnú výbavu. PS5 je predsa o niečo výkonnejšia.

4

Koncom tohto roka budeme svedkami veľkej bitky o trón najpopulárnejšej hernej konzoly. Microsoft aj Sony dokončujú finálny dizajn svojich nových konzol, PlayStation 5 a Xbox Series X.

Čo však bude zabezpečovať výkon? Na internet sa dostali podrobné špecifikácie, ktoré naznačujú, že medzi nimi nebude veľký rozdiel.

PlayStation 5 aj Xbox Series X totiž ponúknu výpočtový výkon nad 10 TFLOPS. PlayStation 5 má byť o niečo málo výkonnejšia – 12,6 TFLOPS, Xbox Series X zas ponúkne 11,8 TFLOPS. Obaja výrobcovia opäť stavili na osvedčenú kvalitu od AMD. Konzoly bude poháňať procesor postavený na architektúre Zen 2, ktorá sa výrobcom páči hlavne kvôli nízkej spotrebe a vysokému výkonu.

PS5 aj XSX siahli po rovnakej kapacite grafickej pamäti GDDR6 – 16 GB. To bude stačiť nielen pre 4K tituly ale v budúcnosti dokonca aj na jednoduchšie 8K tituly. Zaujímavou informáciou je jednoznačne kapacita zabudovaného SSD disku.

Sony totiž mali siahnuť len pre 500 GB SSD disk s vyššou rýchlosťou, zatiaľ čo Microsoft stavil až na 1 TB SSD disk, no s nižšou rýchlosťou. Kompletnú špecifikáciu pre obe konzoly si môžete pozrieť nižšie. Majte však na pamäti, že nejde o výrobcami overené údaje. Finálna podoba výbavy sa preto môže líšiť.

Špecifikácia PlayStation 5 a Xbox Series X

Model/výbava PlayStation 5 Xbox Series X
Výkon 12,6 TFLOPS, RDNA 1.5 11,8 TFLOPS, RDNA 1.5
Procesor AMD Zen 2, 8 jadier @ 3.6 GHz AMD Zen 2, 8 jadier @ 3.7 GHz
Pamäť 4 GB DDR4 + 16 GB DDR6 s priepustnosťou 575 GB/s 4 GB DDR4 + 16 GB DDR6 s priepustnosťou 596 GB/s
SSD 500 GB s rýchlosťou 5,5 GB/s 1 TB s rýchlosťou 3,8 GB/s
Ďalšia výbava Ray tracing jadrá a podpora 3D zvuku Ray tracing jadrá (menej než pri PS5) a podpora 3D zvuku
TIP REDAKCIE
Sony má šialenú výrobnú linku: Výroba jednej PlayStation 4 trvá len 30 sekúnd