K videám zo služby Google Fotky mohli získať prístup cudzí užívatelia

Nástroj Takeout pre sťahovanie údajov obsahoval chybu.

1
Ilustr. foto: Ikona aplikácie Google Fotky

Služba Google Takeout umožňuje vlastníkom účtu Google exportovať kópiu jeho obsahu pre potreby zálohovania alebo použitia v inej službe mimo ekosystému Google. 

Do svojho počítača si môžete pohodlne stiahnuť údaje z aplikácie Google Fit, konverzácie z komunikačnej služby Hangouts, poznámky a médiá z Keep-u alebo napríklad všetky fotky a videá zo služby Google Fotky.

Nástroj Takeout však obsahoval technickú chybu, ktorá mohla ovplyvniť exportovanie multimediálneho obsahu práve zo služby Google Fotky. O komplikácii informuje portál 9to5google.com.

V stiahnutom archíve zo služby Google Fotky mohli užívatelia natrafiť na cudzie videá. Rovnako mohla byť záloha nekompletná s tým, že sa ich chýbajúce videá zobrazili iným užívateľom. Problém ovplyvnil len video obsah, nie statické fotografie.

Foto: John Oberheide

Chyba sa mohla dotknúť len tých užívateľov, ktorí sa rozhodli obsah zálohovať medzi 21. a 25. novembrom 2019. Google problém identifikoval a vyriešil. Užívateľov, ktorých chyba zastihla, o probléme informoval prostredníctvom e-mailu s tým, že sa im ospravedlňuje.

Google týchto užívateľov zároveň vyzýva, aby vymazali zálohu obsahu vykonanú v uvedenom období a nahradili ju novou zálohou. Podľa spoločnosti technická chyba ovplyvnila len 0,01 % používateľov služby Google Fotky, ktorí sa rozhodli použiť nástroj Takeout. Iných služieb a aplikácií sa problém netýkal.

Škody sú teda zrejme mizivé, no napriek tomu chyba určite nevylepšila renomé spoločnosti súvisiace s ochranou osobných údajov. Asi nikto netúži po tom, aby sa jeho súkromné videá objavili v archíve iného používateľa.