Európska komisia odporučila zamestnancom, aby používali šifrovanú aplikáciu Signal

Diplomati a úradníci budú komunikovať pomocou šifrovanej aplikácie.

0
signal
Foto: pixabay.com

Európska komisia sa rozhodla posilniť kybernetickú bezpečnosť svojich štruktúr. Zamestnancom, úradníkom a diplomatom odporučila, aby začali pre vzájomnú komunikáciu a komunikáciu s verejnosťou využívať aplikáciu Signal.

Inštrukcia pre zamestnancov a ostatných účastníkov pôsobiacich v EK zaznela v internom diskusnom fóre s tým, že Signal bol vybraný ako odporúčaná aplikácia pre okamžité zasielanie správ. Informuje o tom portál politico.eu.

Aplikácia Signal stavia na silnom end-to-end šifrovaní, ktoré chráni obsah komunikácie a súkromie osôb, ktoré ju používajú. Tvorcovia aplikácie uvádzajú, že obsah správ a hovorov nedokáže vidieť nikto, ani oni sami ako prevádzkovatelia služby.

Bart Preneel, odborník na kryptografiu z University of Leuven hovorí, že Signal je z užívateľského hľadiska rovnaký ako Facebook, WhatsApp alebo Apple iMessage. Rozdiel je v tom, že využíva inovatívny šifrovací protokol.

signal
Rozhranie aplikácie Signal

Signal je okrem toho postavený na open-source technológii, ktorá umožňuje nahliadať „pod kapotu aplikácie“ a tým pádom kontrolovať úroveň zabezpečenia. Aplikáciu Signal uprednostňujú mnohí aktivisti, ktorí sa zameriavajú na ochranu osobných údajov a súkromia.

Signal od roku 2018 podporuje nezisková organizácia, ktorú založil Brian Acton, pôvodný spoluzakladateľ platformy WhatsApp. Tú v roku 2014 odkúpil Facebook. Brian Acton investoval do aplikácie Signal 50 miliónov dolárov, vďaka čomu sa dynamicky rozvíja. Počet vývojárov pracujúcich na aplikácii stúpol z troch na dvadsať osôb.

Európska komisia posilnila bezpečnosť komunikácie po sérii významných kybernetických incidentov, ktoré vyplávali na povrch v decembri roku 2018. Hackeri dokázali sledovať internú diplomatickú komunikáciu úradníkov Európskej únie, píše portál euractiv.sk.

Hackerom sa podarilo získať prístup k viac ako 1100 správam zo systému COREU, ktorý kóduje správy európskych úradníkov a diplomatov.

Aplikácia Signal je bezplatná a široko dostupná. Svoju komunikáciu tak môžete efektívne chrániť aj vy. Stiahnuť si ju môžete z obchodu Google Play a Apple App Store. Dostupná je aj pre Mac, Signal a Linux.