Ďalší 8K smartfón: Sharp ohlasuje Aquos R5G s čipsetom Snapdragon 865

Tento rok ich bude asi viac.

1
sharp aquos R5G
Foto: Sharp

Výdrž na jedno nabitie sa za posledné roky výrobcom smartfónov nepodarilo rapídne vylepšiť, čo ale neplatí o schopnostiach fotoaparátov.

Vlajkové smartfóny stále vydržia na jedno nabitie deň-dva, rovnako ako pred niekoľkými rokmi. Vtedy nám bohate stačilo aj HD video, dnes už ponúkajú ultra rozmer v podobe záznamu 8K videa.

8K video momentálne určite nie je niečo, kvôli čomu by ste museli utekať do obchodu pre nový smartfón. Z hľadiska technologickej inovácie ale ide o relatívne pôsobivý úkaz. Prvé smartfóny, ktoré dokážu natáčať 8K videá pri 24 FPS predstavil Samsung. Áno, sú to vlajkové lode Galaxy S20.

Ani to netrvalo dlho a už majú ďalšiu konkurenciu. Aspoň čo sa schopnosti natáčať 8K videá týka. Japonský výrobca Sharp oznamuje nový top model s označením Aquos R5G, ktorý neprekvapivo poháňa čipset Snapdragon 865.

sharp aquos R5G
Foto: Sharp

Zariadenie zatiaľ nedostalo oficiálnu maloobchodnú cenu. Ani nie je známe, kedy príde na trh. Predpokladá sa, že bude dostupné najskôr (iba) v Japonsku, a to v priebehu jari. S novinkou sú spájané obvyklé hardvérové superlatívy.

Popri výkonnom čipsete tu máme 5G pripojenie, stereo reproduktory alebo IGZO LCD displej (nie OLED) s trendovou 120 Hz frekvenciou6,5″ uhlopriečkou a QHD+ rozlíšením. Zaujímavý je dizajn prednej strany tvorený dvoma zárezmi. V tom klasickom v hornej časti obrazovky sa nachádza 16 Mpx kamera. Spodný zárez bol vytvorený pre multifunkčné tlačidlo so snímačom odtlačkov.

Foto: mynavi.jp

Na zadnej strane sa nachádza opticky stabilizovaný 12 Mpx snímač obrazu (hlavný), rovnako opticky stabilizovaný senzor s rozlíšením 12 Mpx pre snímanie fotografií s optickým priblížením a do tretice to je 48 Mpx senzor spojený so širokouhlým objektívom. Práve tento modul má na starosti záznam videa v 8K rozlíšení pri 30 FPS. Zostavu dopĺňa ToF senzor pre meranie vzdialenosti od snímaného objektu.

TIP REDAKCIE
WhatsApp testuje novú funkciu: Prezeranie videí priamo v notifikáciách

Smartfón váži 189 gramov, má 3730 mAh batériu, odolnosť na úrovni IP68, 12 GB RAM typu LPDDR5 a 256 GB úložný priestor štandardu UFS 3.0. Ťažko povedať, či bude tento exotický kúsok dostupný aj na medzinárodnom trhu.

Určite ale nejde o posledný smartfón s možnosťou natáčania 8K videí, ktoré tento rok spoznáme. Ten svoj už stihol predstaviť aj výrobca Xiaomi. Volá sa Mi 10 Pro a v rebríčku DXOMark Mobile sa ocitol na prvom mieste.