BlackBerry to má zrejme spočítané, TCL končí s výrobou a predajom smartfónov

Vyzerá to na definitívny odchod do technologického neba.

5
blackberry
Foto: TCL

Značka BlackBerry bola v minulosti synonymom pre výkonné manažérske mobilné telefóny, ktoré boli žiadané prevažne kvôli kancelárskemu softvéru s dobrým zabezpečením a praktickej hardvérovej klávesnici.

Niekdajší výrobca smartfónov BlackBerry, spoločnosť RIM, ale nedokázal pružne reagovať na vzostup ekosystémov iOS a Android, ktoré začali využívať smartfóny novej generácie s veľkou dotykovou obrazovkou.

Mobilné produkty značky BlackBerry postupne upadali až na ne výrobca úplne rezignoval. RIM si ponechal vývoj softvéru a výrobu zariadení prenechal hardvérovým partnerom. V roku 2016 prevzal licenciu na značku čínsky výrobca spotrebnej elektroniky TCL.

Na trh priniesol napr. model KeyOne a neskôr Key2. Slider BlackBerry Priv vznikol ešte pod záštitou spoločnosti RIM. Vtedajšie novinky už využívali OS Android. Nové verzie smartfónov nikdy nezaznamenali významnejší komerčný úspech, na trhu ale mali svoje skromné miesto.

BlackBerry Priv s hardvérovou klávesnicou, aplikáciami BlackBerry a operačným systémom Android 6.0 Marshmallow

Nový BlackBerry smartfón už ale pravdepodobne neuvidíme. Značka na sociálnej sieti Twitter informuje, že TCL končí s výrobou a predajom týchto zariadení. Právo na využívanie značky výrobcovi vyprší 31. augusta 2020.

Pre majiteľov existujúcich zariadení je dôležitá informácia o technickej podpore a záruke, ktorá bude platiť do 31. augusta 2022.

Vyzerá to, že značka BlackBerry to má nadobro spočítané. Stále existuje šanca, že licenciu na značku odkúpi iný subjekt a začne pod ňou vyrábať mobilné zariadenia. Veľkú nádej tomu ale nedávame.