Apple aktívne bráni inováciám: Bývalý zamestnanec toho mal dosť a dal výpoveď, teraz ho žalujú

Brzdí Apple inovácie zámerne? Tento zamestnanec toho mal dosť.

3
iphone-11-pro
Foto: Apple

Apple je spoločnosť, ktorej z veľkej časti vďačíme za moderný smartfón. V čase, keď Steve Jobs predstavoval vôbec prvý iPhone a neskôr iPad bola kalifornská spoločnosť na výslní. Rok čo rok na trh prinášala inovácie, čo spôsobilo na trhu s telefónmi obrovské zmeny.

Ako si rok s rokom ruku podával, Apple s každou novou verziou iPhonu prinášal menej a menej inovácií. Nevšimli si to len technologickí nadšenci, ale aj bežní spotrebitelia. Nové generácie produktov často z veľkej časti ponúkajú len kozmetické zmeny, zatiaľ čo konkurenčné a v mnohých prípadoch omnoho menšie firmy trh zásobujú zaujímavými inováciami či už na poli displejov, fotoaparátov alebo iných vlastností.

S klesajúcim vývojom inovačného tempa súhlasí aj Gerald Williams III., bývalý zamestnanec Apple, ktorý pre spoločnosť pracoval od roku 2010 do februára 2019. Podľa jeho slov má Apple zámerne brániť novým inováciám, na ktorých môžu jeho zamestnanci pracovať.

Žaloba a vážne obvinenia

Williams mal počas deviatich rokov v Apple na starosti vývoj čipsetov. Začal pri vývoji Apple A7 a skončil na Apple A12X. V roku 2019 sa rozhodol Apple opustiť a založiť si vlastnú firmu Nuvia. Jej cieľom je vývoj procesorov určených pre dátové centrá. To sa Apple nepáči, keďže chce podnikať v podobnej sfére ako oni.

Výrobca sa ho preto rozhodol zažalovať. Nepáčilo sa mu tiež, že do novo vzniknutej firmy nalákal aj ďalších kolegov z Apple.

To však nie je všetko. Williams vyrukoval s ďalšími vážnymi obvineniami. Apple mal podľa jeho slov tajne monitorovať jeho správy a ďalšiu súkromnú komunikáciu.