Zamrzlo peklo? Apple otvorí iOS, ako predvolené aplikácie si nastavíte aj Chrome či Gmail

Užívateľ bude mať na výber.

0
iOS 13

Apple si dáva na svojom uzavretom mobilnom operačnom systéme záležať, čo je nakoniec vidieť aj na celkovom používateľskom komforte. Vyzerá to ale, že bude predsa len o málo otvorenejší.

Ak si kúpite smartfón iPhone alebo tablet iPad, nájdete v nich niekoľko aplikácií, ktoré sú nastavené ako predvolené. Ako internetový prehliadač je predvolená aplikácia Safari, pre správu elektronickej pošty je definovaný e-mailový klient od Apple a tak podobne. Užívateľ to zmeniť nemôže.

Aj aplikácie tretích strán

Podľa The Verge, ktorý odkazuje na správu agentúry Bloomberg, Apple zrejme dovolí užívateľom nastaviť aplikácie tretích strán ako predvolené. Namiesto Safari by tak mohol zákazník rovno využívať napríklad Chrome alebo iný prehliadač. To isté platí aj pre e-maily, kde by sa mohol byť predvoleným klientom napríklad hojne rozšírený Gmail.

Dočkať by sme sa mali aj podpory pre hudobné aplikácie tretích strán. Také Spotify by tak fungovalo na reproduktoroch HomePod priamo. Digitálna asistentka Siri by tiež mala v rámci hlasových príkazov odosielať správy cez aplikácie tretích strán. V súčasnosti musí používateľ konkrétnu aplikáciu výslovne uviesť v hlasovom príkaze, aby k odoslaniu správy cez želanú aplikáciu došlo.

apple
Foto: PhoneArena

Bloomberg sa domnieva, že by tieto zmeny mohli byť dostupné už koncom roka ako súčasť novej verzie operačného systému iOS 14. Apple k miernemu uvoľneniu vlastných pravidiel zrejme pristúpi kvôli hroziacim protimonopolným konaniam.

Ozýva sa hlavne hudobná služba Spotify, podľa ktorej pravidlá Apple tlačia zákazníkov k tomu, aby využívali službu Apple Music na úkrok konkurencie, čo považuje za nespravodlivé. Prístup Apple sa nepáči ani spoločnosti Tile, ktorá vyrába Bluetooth príslušenstvo.

Väčšina používateľov iOS (iPadOS) zariadení zrejme zostane verná dvorným aplikáciam od Apple, keďže sú na ne zvyknutí a fungujú perfektne. Bolo by ale dobré, keby si mohli zákazníci vybrať ako predvolenú tú aplikáciu, ktorá im najviac vyhovuje. Či sa tak naozaj stane zistíme až neskôr, keď bude dostupných viac informácií.