Android 11 je dostupný v prvej verzii určenej pre vývojárov. Aké vylepšenia odhalila?

Spoločnosť Google zverejnila prvú verziu operačného systému Android 11, ktorá je zatiaľ určená iba pre vývojárov. K stabilnej verzii ešte vedie dlhá cesta, ktorej koniec sa nachádza niekde v auguste alebo v septembri.

Spoločnosť Google zverejnila prvú verziu operačného systému Android 11, ktorá je zatiaľ určená iba pre vývojárov. K stabilnej verzii ešte vedie dlhá cesta, ktorej koniec sa nachádza niekde v auguste alebo v septembri.

Google zverejnil prvú verziu pre vývojárov o niečo skôr ako v minulom roku. Vývojári tak môžu experimentovať s novými prvkami systému už teraz. Nainštalovať sa dá do zariadení Google Pixel 2/XL, Pixel 3/XL, Pixel 3a/XL a Pixel 4/XL. Systém je tiež možné spustiť prostredníctvom emulátora Android Studio.

Prvá použiteľná beta verzia bude dostupná až v máji. Google ju predstaví na konferencii Google I/O 2020. Očakávame, že tento rok sa zoznam kompatibilných zariadení, ktoré budú 1. beta verziu podporovať, rozšíri. Vlani ich bolo 15, ak nepočítame zariadenia Google Pixel.

Android 11 v prvej verzii pre vývojárov nám dáva zároveň možnosť pátrať po nových funkciách. Ukazuje sa ich hneď niekoľko. Existencia týchto funkcií ešte automaticky neznamená, že sa dostanú aj do stabilnej zostavy. Aj Google experimentuje s viacerými možnosťami, ktoré môže v priebehu času rozvíjať ďalej alebo zastaviť. Novinky v systéme odpozorovali autori z XDA a AndroidPolice.

Android 11 obsahuje nový formát pre snímky obrazovky, ktoré by sa mali dať konečne posúvať tak, aby zachytili celú webovú stránku. Túto funkciu už majú niektoré užívateľské prostredia, napríklad EMUI. Ide o pomerne praktické riešenie, ktoré by sme priamo v OS Android videli radi.

snimky obrazovky
Foto: XDA

Systém tiež ponúka možnosť nastavenia citlivosti dotyku. To sa hodí pri používaní ochranných skiel a fólií, ktoré môžu citlivosť obrazovky na dotyk čiastočne znížiť. V systéme by mala pribudnúť prepracovaná história upozornení s novým vzhľadom, ktorá zobrazí všetky doručené upozornenia aj s informáciou o obsahu, aplikáciách, z ktorých pochádzajú a o čase a dátume doručenia. Ak užívateľ niektoré oznámenie vymaže alebo odstaví, v tomto zozname ho nájde.

android 11
Foto: XDA

Hudobný prehrávač by sa mal presunúť do panela s rýchlymi nastaveniami, kde bude mať svoje pevné miesto. Teraz sa hudobný prehrávač zobrazuje v oblasti s upozorneniami, čo nie je najšťastnejšie. Ak užívateľ dostane viacero upozornení, prehrávač sa posunie nižšie, kvôli čomu nemusí byť hneď poruke.

TIP REDAKCIE
NAVEE N65: Fantastická kolobežka s výkonom 500 W opäť lacnejšie! Kúpiš ju už za 539 €!
android 11
Foto: XDA

Google rozšíri možnosti tmavého režimu užívateľského prostredia. Jeho aktivácia sa bude dať naplánovať podľa zvoleného času alebo automaticky, podľa východu a západu slnka. Zaujímavo vyzerá tichý režim, ktorý sa dočasne aktivuje pri natáčaní a fotografovaní.

Počas snímania užívateľa nevyruší vibrácia alebo upozornenie, ktoré sa mu neočakávane zobrazí na displeji. V hre je tiež funkcia pre nahrávanie diania na obrazovke, ktorú niektorí výrobcovia ponúkajú v rámci špecializovaných režimov pre hranie hier.

android 11
Foto: XDA

Pri aktivácii režimu Lietadlo sa po novom nevypne Bluetooth. Ale iba v tom prípade, ak sú k zariadeniu pripojené slúchadlá. Pokiaľ užívateľ hudbu alebo iný obsah cez Bluetooth počúvať nebude, režim Lietadlo vypne všetky pripojenia, aj Bluetooth.

V nastaveniach sa objavila možnosť zobrazovať upozornenia z aplikácií v bublinách. Ak používate Messenger, túto funkciu zrejme poznáte. Android 11 ponúkne bubliny pre všetky aplikácie. Komu takýto spôsob zobrazovania vyhovovať nebude, nastavenie jednoducho vypne.

Nová verzia operačného systému lepšie zohľadní dizajnové výstrelky v podobe zakrivených obrazoviek a otvorov pre selfie kamery, ktoré môžu mať odlišný tvar a umiestnenie. Zobrazenie užívateľského prostredia a aplikácií sa týmto prvkom dôkladnejšie prispôsobí.

Na stole sú tiež kozmetické zmeny vzhľadu a ďalšie vylepšenia, ktoré budú smerovať k lepšej ochrane osobných údajov a súkromia. Počíta sa aj s obsiahlejším prispôsobením systému pre ohybné obrazovky, napríklad tie, ktoré sa ohýbajú do tvaru V.

Android 11 je dostupný len v prvej verzii Developer Preview 1. Výpovednejšie budú ďalšie verzie, ktoré toho budú postupne prezrádzať viac a viac. Zatiaľ to vyzerá na rozumné inovácie, ktoré zase o niečo spríjemnia používanie mobilných zariadení. Vývoj budeme sledovať.