Ilustračný obrázok

Čierny humor preferujú inteligentnejší ľudia. Spája ich aj nízka agresivita

Ľudia, ktorí boli obdarení vyššou inteligenciou, patria podľa odborníkov z Viedne medzi tých, ktorí majú veľmi blízko k čiernemu humoru.

Ľudia, ktorí boli obdarení vyššou inteligenciou patria podľa odborníkov z Viedne medzi tých, ktorí majú blízko k čiernemu humoru. Vedecká práca tvrdí ale aj to, že ich spája menšia agresivita, lepšie nálady či vyššie vzdelanie.

Do relatívne malej štúdie bolo dokopy zapojených 153 ľudí, pričom priemerný vek dosahoval 33 rokov. Išlo o mužov aj ženy s identickou úlohou. V oboch prípadoch mali okrem iného hodnotiť ich porozumenie a potešenie z 12 vtipov s čiernym humorom. Tie pochádzali zo známej knihy The Black Book.

3 základné skupinky

Výsledok rozdelil účastníkov do troch základných táborov. V prvom sa ocitli tí, ktorých spája priemerná verbálna aj neverbálna inteligencia alebo nízka náchylnosť na zmeny nálady. Druhá skupina pozostáva z ľudí, ktorí síce tiež disponujú priemernou inteligenciou, no vykazujú vysokú náladovosť. Do poslednej tretej zase spadajú jedinci, ktorí čiernemu humoru nielen, že rozumejú, ale ho aj vyhľadávajú. Okrem vysokej inteligencie ich však spája aj takmer nulová zmena nálad či minimálna miera agresie.

TIP REDAKCIE
Google chystá nečakané prekvapenie: Ich skladací smartfón údajne môže byť lacnejší ako Galaxy Z Fold 3!

“Tieto zistenia podporujú názor, že spracovanie humoru závisí od kognitívnych aj emocionálnych aspektov a zároveň naznačujú, že toto zodpovedá aj spracovaniu čierneho humoru, čo sa javí ako komplexná úloha spracovania informácií,” prezradil na margo výskumu tím vedcov z University Of Vienna.

Ako podotýka vedecký web ScienceAlert, prácu treba brať s určitou rezervou, pretože je limitovaná. To ale hneď neznamená, že hovorí nezmysly. S podobnými zisteniami prišli aj iní vedci, z čoho možno teraz vyvodiť predbežný záver – pochopenie a vychutnanie si komplexného humoru, ako je ten čierny,je častejšie u inteligentnejších ľudí.

“Zistenie sa zhoduje s predchádzajúcim výskumom, kde bola spomenutá korelácia medzi zmyslom pre humor a IQ,” prezradil Christian Jarrett z British Psychological Society.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať