VIDEO: Robot s perím z holuba lieta ako živý vták, odborníci skúmajú ich pohyb

Toto je PigeonBot.

1
PigeonBot
PigeonBot (ZDROJ Stanford University)

Inovácie v leteckom priemysle čerpajú inšpiráciu aj z prírody okolo nás. Skvelým príkladom je operenie holuba, ktoré nám môže jedného dňa pomôcť zostrojiť ekonomickejšie riešenia. Privítajte preto PigeonBot.

Ako informuje TechCrunch, za robotickým holubom PigeonBot stoja inžinieri z renomovanej Stanford University. Tí ho vytvorili preto, aby mali vedci na čom detailnejšie študovať priebeh operených letov. Nadobudnuté poznatky by mohli v budúcnosti prispieť k lepšiemu alebo efektívnejšiemu fungovaniu dnešných lietadiel.

„Princípy morfovacieho krídla, ktoré sú tu uvedené, môžu inšpirovať ekonomickejšie a jednoduchšie návrhy morfovacích krídel pre lietadlá a roboty s väčšou mierou voľnosti, ako sa doteraz predpokladalo,“ uvádzajú odborníci v práci na webe Science Magazine.

Vznik PigeonBota

Projekt viedol profesor strojného inžinierstva David Lentink, ktorému pomáhalo niekoľko postgraduálnych študentov. Spočiatku skúmali „biomechaniku morfovacieho mechanizmu vtáčieho krídla“, vďaka čomu nadobudli skúsenosti a tie im potom poslúžili na to, aby vytvorili „morfujúceho biohybridného robota so skutočným perím.“

Pochopenie fungovania vtáčích krídiel či vzájomnej spolupráce medzi pierkami a ďalšie bádania otvoria dvore príchodu nevšedných inovácií. Preto majú odborníci v pláne zostrojiť ďalších lietajúcich robotov, no tentokrát s perím z iných vtákov. Chcú tak zistiť, či je technika letu holubov rovnaká alebo podobná tým, aké využívajú iné známe druhy.