Úľ

Včely si rady pochutnajú na alkohole. Ak sa opijú, nepustia ich do úľa

Veda nie je len o výpočtoch či výskumoch. Sem tam nás prekvapí aj zaujímavým faktom, o ktorom by sme sa bez nej zrejme nikdy nedozvedeli.

Veda nie je len o komplikovaných výpočtoch či komplexných výskumoch. Sem tam nás prekvapí aj zaujímavým faktom, o ktorom by sme sa bez nej zrejme nikdy nedozvedeli. Jedným z nich je napríklad aj sociálne správanie včiel.

Ak sa včela dostane k nektáru, ktorý vplyvom vysokého tepla prešiel kvasením, čaká ju veľmi podobný stav, v akom sú ľudia po konzumácii alkoholického nápoja. Má zlú orientáciu v priestore, naráža do prekážok a ak náhodou nájde svoj úľ, tak podľa odborníka neprejde cez miestnych biletárov.

Dôvod je pritom úplne jednoduchý – alkoholom opojená včela môže paralyzovať celú kolónu. Ako tvrdí entomológ Errol Hassan, z nektáru vznikne alkoholický med, a ten by im potom mohol spôsobiť viac problémov ako úžitku.

“Včely, ktoré majú stráž, im neumožnia vstúpiť do úľa. Sú buď vytlačené z pristávacej plochy alebo na ne zaútočia.”

Ako už bolo spomenuté, etanol vplýva na včelí nervový systém veľmi podobným spôsobom, akým vplýva aj na ten náš. Je narušená ich motorická funkcionalita a fungovanie pamäte. Okrem toho sa s rastúcim množstvom čoraz viac vyhýbajú používaniu krídiel, nôh alebo sa stránia osobnej hygiene, tvrdia vedci.

TIP REDAKCIE
Pfizer: Omikron dokážu zneutralizovať 3 dávky našej vakcíny

“Nervový systém včiel je podobný tomu, akým disponujú stavovce,” prezradil Geraldine Wright, jeden z autorov štúdie, ktorá hovorí o tom, že včely môžu poskytnúť priestor pre skúmanie vplyvu alkoholu na ľudské správanie. Preto nie je žiadnym veľkým prekvapením, že sú a aj boli využívané pri vývoji protialkoholických liekov ako Antabuse.

Total
116
Zdieľaní
Total
116
Zdieľať