Londýnska polícia nasadí kamery s okamžitým rozpoznávaním tváre

"Sme modernou policajnou silou, preto verím, že máme povinnosť používať tieto nové technológie."

0

Metropolitná polícia oznámila, že úspešne ukončila test kamier s kapacitou rozpoznať tvár kriminálnikov. Kontroverzná technológia by sa preto mala už čoskoro začať objavovať v uliciach Londýna. Aktivisti to, samozrejme, považujú za priamy útok na občianske práva aj slobodu.

O novinke sme sa dozvedeli ešte koncom uplynulého týždňa prostredníctvom oficiálnej webovej stránky londýnskej polície.

Dlho netrvalo a oznámenie vyvolalo počas víkendu veľké diskusie o tom či je podobný krok z pohľadu súkromia slušných ľudí v poriadku. Dostupné informácie však naznačujú, že sa nieť čoho obávať. Ak nepôjde o hľadaného človeka, získané dáta sú vraj po pár sekundách automaticky odstránené.

Umelá inteligencia nepreveruje identitu každej jednej tváre v zábere, aby vedela povedať, kto je dobrý a kto zase zlý. K odhaleniu osobných informácií dôjde až vtedy, keď o to požiada niektorí z policajtov. Keď umelá inteligencia identifikuje jedinečné črty tváre niekoho, kto je na zozname podozrivých, upozorní na to operátora a ten informáciu odovzdá najbližšej policajnej hliadke.

Vraj 70 % podozrivých

Čo sa týka spoľahlivosti technológie rozpoznávania tváre, Metropolitná polícia tvrdí, že algoritmus od spoločnosti NEC disponuje 70-percentnou efektivitou. To inými slovami znamená, že zostávajúcich 30 percent môže uniknúť jeho zraku. Časom bude však tento pomer čoraz lepší. Technológia predsa neustále napreduje a vďaka tomu rastú dostupné technologické kapacity.

„Sme modernou policajným zborom, preto verím, že máme povinnosť používať tieto nové technológie, aby sme dokázali strážiť bezpečnosť ľudí v Londýne,“ uviedol na margo oznámenia asistent komisára Nick Ephgrave.

„Každý jeden deň sú policajti oboznamovaní s identitami podozrivých, na ktorých by si mali dávať pozor. Technológia zlepší efektivitu tejto taktiky.“

Kamery nemusia ale slúžiť iba na hľadanie kriminálnikov. Rozpoznávanie tváre vie byť rovnako nápomocné aj v takom prípade, že sa niekomu stratí dieťa. Nepôjde však o priamu náhradu za klasické pátranie po nezvestnej osobe, ale o ďalšiu možnosť ako sa k nej dostať. Umelá inteligencia poskytne polícii nástroj, ktorý jej v každom jednom prípade dokáže ušetriť nemalú kôpku času.