Apple čelí veľkej žalobe. Mal ukradnúť patenty, ktoré použil v hodinkách Apple Watch

Nový spor o patenty na obzore.

8
apple watch
Foto: Apple

Vo svete technológií vznikol nový spor o patenty, v ktorom na jednej strane stojí spoločnosť Apple, a na strane druhej firma Masimo pôsobiaca v medicínskom priemysle.

Predstavitelia spoločnosti Masimo tvrdia, že výrobca Apple neoprávnene a úmyselne využil ich patentované technológie, ktoré majú byť súčasťou inteligentných hodiniek Apple Watch 4. a 5. série.

Masimo preto spoločnosť Apple zažaloval, žiada kompenzácie a zákaz ďalšieho využívania svojich technológií v produktoch Apple. O spore informuje Bloomberg.

Predmetných má byť desať patentov, ktoré chránia technológie Masima pre neinvazívne monitorovanie srdcovej frekvencie a ďalších fyziologických signálov.

Foto: Wccftech

Spoločnosť Masimo tvrdí, že bola v roku 2013 kontaktovaná výrobcom Apple s cieľom nadviazania možnej spolupráce. Spolupráca sa však ďalej nerozvíjala.

Apple medzitým najal dvoch popredných zamestnancov spoločnosti Masimo, ktorí sa v novom zamestnaní podieľali na vývoji zdravotných funkcií hodiniek Apple Watch. Vedeckí pracovníci podľa správy disponovali dôvernými technickými informáciami, ktoré prezradili výrobcovi Apple.

Spoločnosť Apple sa zatiaľ k situácii nevyjadrila.

Hodinky Apple Watch sú vysoko hodnotené za svoje funkcie pre monitorovanie fyziologických údajov. Už neraz svojich vlastníkov upozornili na možné problémy so srdcom, čím im mohli zachrániť život. Nemenej nápomocná vie byť aj automatická detekcia pádu, o čom sa na vlastnej koži presvedčil 67 ročný muž z Nórska.

Dokumentácia k sporu má 64 strán a zverejnená bola na platforme Scribd. O oprávnenosti žaloby však musí rozhodnúť až súd.