ochrana osobnych udajov

10 rád, ktoré vám v roku 2020 pomôžu s ochranou osobných údajov

Európsky deň ochrany osobných údajov organizuje Rada Európy od roku 2007 a pripadá na dnešný deň, teda na 28. januára. Pri tejto príležitosti spoločnosť ESET pripravila 10 praktický hrád a tipov, ktoré vám s ochranou osobných údajov pomôžu.

Európsky deň ochrany osobných údajov organizuje Rada Európy od roku 2007 a pripadá na dnešný deň, teda na 28. januára. Pri tejto príležitosti spoločnosť ESET pripravila 10 praktický hrád a tipov, ktoré vám s ochranou osobných údajov pomôžu. 

Ochrana osobných údajov je v dnešnej digitálnej dobe obzvlášť dôležitá. Rôznym nástrahám, ktorých cieľom je získať osobné údaje, môžu podľahnúť hlavne bežní užívatelia. Z nevedomosti alebo nerozvážnosti často poskytnú svoje osobné údaje útočníkom dobrovoľne.

Špecialista na digitálnu bezpečnosť Ondrej Kubovič zo spoločnosti ESET upozorňuje, že zneužiť sa dá aj obyčajné číslo občianskeho preukazu alebo kombinácia mena s rodným číslom vyplnené do falošného výherného formulára. Expert zároveň dodáva, že sa dá pred nástrahami efektívne a jednoducho brániť.

antivirus
Ilustr. foto.

Prečítajte si jednoduchý a zrozumiteľný zoznam desiatich tipov a rád, vďaka ktorým budete lepšie chrániť svoje osobné údaje alebo iné citlivé a cenné dáta.

Uvedomte si, že ste cieľom 

Aj keď si môžete povedať, že nemáte nič, čo by mohlo internetových podvodníkov zaujať, opak je pravdou. Stačí im získať agregované osobné údaje, ktoré predajú na čiernom trhu. Vaše údaje môžu byť v ľahšom prípade zneužité na spamovanie ďalších obetí alebo na tvorbu falošných profilov.

Neklikajte na podozrivé odkazy

Ak máte čo i len drobnú pochybnosť, neklikajte na linky vložené do príliš dobre vyzerajúcich e-mailových ponúk alebo správ zasielaných cez sociálne médiá.

Aktualizujte softvér vo svojich zariadeniach

Každá aktualizácia operačného systému alebo vašej obľúbenej aplikácie môže obsahovať aj bezpečnostné záplaty alebo iné vylepšenie vášho zabezpečenia.

Nerecyklujte svoje heslo

Na každú internetovú stránku alebo inú službu si vytvorte prístupový údaj s odlišným heslom. Ak totiž útočník ukradne prístupové údaje do jednej služby, vyskúša ich aj na ďalších populárnych weboch.

Používajte viacfaktorovú autentifikáciu

Ide o bezplatnú funkciu ponúkanú všetkými veľkými internetovými hráčmi, treba si ju len zapnúť. Zabezpečí, že daný web alebo služba ochráni vaše konto aj v prípade, že sa niekomu podarilo ukradnúť alebo uhádnuť vaše heslo.

Nastavte si domáci router

Je to zariadenie, cez ktoré pretekajú všetky údaje zo zariadení, ktoré doma používate. Väčšina ľudí necháva router v takých nastaveniach, v akých ho dostali od svojho internetového operátora. Aj router má však svoj systém, ktorý môže útočník napadnúť a práve preto ho je treba pravidelne aktualizovať.

Nepoužívajte nezabezpečené a neznáme Wi-Fi siete

Ponúka ich väčšina kaviarní, reštaurácií alebo obchodov. V bežnom prehliadači by ste si na takýchto Wi-Fi sieťach mali maximálne prečítať noviny alebo pozrieť počasie. Nakupovanie, e-mailovanie a sledovanie kamarátov cez sociálne médiá by ste však mali len cez originálne aplikácie, ktoré medzi vami a serverom služby vytvárajú akoby zabezpečený tunel.

Používajte VPN

Táto služba vám zabezpečí bezpečné surfovanie keď nie ste doma alebo v práci. Lepšie zabezpečí vaše dáta aj ak sa pripájate k nezabezpečenej Wi-Fi sieti.

Neobchádzajte bezpečnostný softvér

Kvalitný bezpečnostný softvér poskytuje mnohovrstvovú ochranu pred rozličnými internetovými hrozbami. Rozhodne neignorujte jeho odporúčania, neochráni vás len pred škodlivým kódom ale aj pred stránkami ktoré sa snažia ukradnúť vaše osobné údaje alebo pred službami, ktoré bez vášho vedomia sledujú vaše digitálne správanie.

Zálohujte a šifrujte

Pravidelné zálohovanie vám zachráni krk nielen v prípade, že vaše zariadenie napadol agresívny škodlivý kód ale aj v prípade fyzického poškodenia alebo odcudzenia vášho zariadenia. Šifrovanie je zase účinná ochrana tých najcennejších a najcitlivejších dát, ktoré máte. Ak by ich aj útočník ukradol, nebude ich vedieť dešifrovať.

Podnikanie

Ak potrebujete chrániť údaje vo svojom podnikaní, stiahnuť si môžete e-knihu zostavenú špeciálne pre potreby malých a stredných firiem, ktorú vypracovali odborníci zo spoločnosti ESET.

E-kniha sa dá stiahnuť bezplatne na tejto adrese. Nájdete v nej, ako si vybrať opatrenia na ochranu údajov vzhľadom na potreby vašej firmy, ako zabezpečiť súlad s najnovšími nariadeniami o ochrane údajov (a neprísť pritom o nervy), čo spraviť, aby sa vaša firma nestala cieľom kybernetických zločincov alebo ako minimalizovať následky úniku alebo straty údajov.