sluchadla

Záujem o nositeľnú elektroniku medziročne prudko vzrástol, vedú slúchadlá

Produkty z kategórie nositeľnej elektroniky sú medzi užívateľmi čoraz populárnejšie, ukazuje najnovšia správa analytikov International Data Corporation.

Produkty z kategórie nositeľnej elektroniky sú medzi užívateľmi čoraz populárnejšie, ukazuje najnovšia správa analytikov International Data Corporation.

Podľa IDC záujem o nositeľné zariadenia medziročne vzrástol až o 94,6%. V tejto kategórii sa nenachádzajú len inteligentné hodinky alebo športové náramky, ale aj bezdrôtové slúchadlá do uší, o ktoré je najväčší záujem.

Mnohé smartfóny už nemajú klasické 3,5 mm rozhranie pre slúchadlá, čo motivuje užívateľov k tomu, aby prešli na bezdrôtové slúchadlá do uší. Záujem poháňa aj popularizácia tohto typu produktov zo strany výrobcov a postupné znižovanie cien. Základné bezdrôtové slúchadlá sa dnes dajú zadovážiť aj za cenu nižšiu ako 20 dolárov, píše sa v správe.

bezdrotove sluchadla
Foto: Apple

Svetovým lídrom v odvetví nositeľnej elektroniky je spoločnosť Apple. Medziročne dosiahla rast na úrovni 195,5%. Kým v 3. štvrťroku 2018 dodala svojim odberateľom 10 miliónov kusov nositeľných zariadení, v 3. štvrťroku 2019 to bolo už 29,5 milióna kusov. Spoločnosti Apple tak patrí 35-percentný podiel na trhu.

V TOP päťke výrobcov sa nachádza druhé Xiaomi, tretí Samsung, Huawei a Fitbit. Tabuľka nižšie ukazuje medziročné porovnane za tretí štvrťrok v objeme dodaných kusov v miliónoch, podielov na trhu a percentuálny rast, ktorý výrobcovia dosiahli.

TIP REDAKCIE
MMR: Slováci vyvinuli monitorovací systém, ktorý dokáže asistovať ozbrojeným aj záchranným zložkám!
apple
Zdroj: IDC

Zaujímavý je tiež pohľad na jednotlivé podkategórie, ktorý jednoznačne hovorí, že rast poháňajú práve bezdrôtové slúchadlá do uší. Objem zásielok medziročne vzrástol o masívnych 242.4 %, čím slúchadlá výrazne prekonali hodinky a náramky, ktorým sa ale taktiež darilo.

V 3. štvrťroku 2019 výrobcovia dodali 40,7 miliónov kusov bezdrôtových slúchadiel do uší, 19,2 milióna kusov náramkov a 17,6 miliónov kusov inteligentných hodiniek.

nositelne
Zdroj: IDC

Analytici predpovedajú, že segment s nositeľnou elektronikou bude aj naďalej rásť. Očakávajú príchod nových modelov bezdrôtových slúchadiel rôznych značiek, ktoré ponúknu aktívne potláčanie hluku, podporu digitálnej asistencie a ďalšie atraktívne funkcie.

apple watch
Foto: flickr.com

Experti tiež predpokladajú, že spoločnosť Apple zníži cenu svojich starších modelov Apple Watch, čo bude viesť k ešte lepším predajným výsledkom inak najpopulárnejších hodiniek na trhu.