marihuana

Konope vo vesmíre: SpaceX dopraví na vesmírnu stanicu ISS nezvyčajný náklad

Medzinárodná vesmírna stanica ISS slúži ako výskumné stredisko, v ktorom posádka experimentuje s prvkami z oblasti biológie, fyziky, astronómie a iných odvetví. 

Medzinárodná vesmírna stanica ISS slúži ako výskumné stredisko, v ktorom posádka experimentuje s prvkami z oblasti biológie, fyziky, astronómie a iných odvetví. 

Medzinárodná vesmírna stanica je závislá od zásobovania, ktoré je vykonávané aj prostredníctvom spoločnosti SpaceX Elona Muska. Nosná raketa Falcon 9 s prepravným modulom Dragon nedávno vyniesla na ISS napríklad geneticky upravené myši či robota.

V minulosti to bol tiež výkonný súper počítač, ktorý bol na ISS dopravený spolu s vedeckými materiálmi, ale aj potravinami a iným tovarom bežnej spotreby. SpaceX poletí na ISS znovu. Misia SpaceX CRS-20 je naplánovaná na marec 2020.

Tentokrát bude súčasťou jej nákladu aj nezvyčajný rastlinný materiál, píše Digital Trends. Spoločnosť Front Range Biosciences chce preskúmať, ako vplýva vesmírne prostredie a beztiažový stav na rastliny konope a kávy.

Vzorky rastlín budú uložené v špeciálnom inkubátore, ktorý zabezpečí udržiavanie stálej teploty na ceste smerom k ISS. V prostredí vesmírnej stanice zotrvajú bunkové kultúry konope 30 dní, počas ktorých ich budú vedci monitorovať na diaľku. Následne sa vrátia späť na Zem, kde vedci preskúmajú, ako ovplyvnila nízka gravitácia a vesmírne žiarenie ich genetický kód.

Na ISS pochopiteľne poputujú vybrané druhy konope s veľmi nízkym obsahom THC. Posádka vedecký materiál určite nedokáže zužitkovať iným, povedzme rekreačným spôsobom.

TIP REDAKCIE
Vírus, ktorý dokáže zabiť rakovinu: Začali kritické testy na prvých ľuďoch
vesmir
Pestovanie zeleniny vo vesmíre úspešne testuje aj NASA: Foto: NASA

Konope má potenciálne využitie ako jedlo, stavebný materiál či dokonca bio palivo. Experti pracujú na šľachtení nových odrôd konope, pre ktoré by mohli nájsť nové komerčné využitie. Front Range Biosciences experimentuje aj s kávou a ďalšími poľnohospodárskymi plodinami.

Už predchádzajúce výskumy ukázali, že rastliny skutočne istým spôsobom reagujú na mikro gravitáciu a vesmírne žiarenie. Ide napr. o rôzne typy mutácií. Efektívne a zdravotne vyhovujúce pestovanie rastlín vo vesmíre je dôležité z hľadiska dlhodobého obývania vesmíru.

Astronauti môžu v rámci budúcich misií na Mesiac alebo Mars stráviť vo vesmíre dlhé mesiace až roky. Od pestovania plodín tak budú viac-menej závislí. Sušené a inak upravené potraviny nie sú z dlhodobého hľadiska ideálnym zdrojom vitamínov a minerálov. Okrem toho by museli byť pri dlhodobých misiách prepravované vo veľkých objemoch.

Cesta k tomu, aby si kozmonauti vo vesmíre bez problémov pripravili čerstvý šalát alebo šálku praženej kávy, nemusí byť dlhá. NASA už úspešne vo vesmíre vypestovala čínsku kapustu, tri druhy šalátov a ďalšie plodiny.