Spomaľuje sa vám telefón? Toto sú 2 hlavné dôvody, prečo je tomu tak!

Za pomalým telefónom stojí niekoľko dôvodov.

5

Poznáte ten pocit. Kúpili ste si nový telefón a všetko je super. Má parádny displej, ostrý fotoaparát a je poriadne rýchly. Pretočte čas o rok alebo dva dopredu a váš smartfón pripomína rodinného príslušníka, ktorý sa počas vianočnej večere prejedol a teraz ho vypína na gauči pred televízorom.

Len si predstavte, ak by sa takto správali autá. Čisto nové má taký výkon, aký ste si predstavovali, no po dvoch rokoch mu robí problém zrýchliť na 100 km/h. Ako je to pri telefónoch možné? Dôvodov je niekoľko.

aktualizacie

Aktualizácie, aktualizácie, aktualizácie

Jedna vec, ktorú si všimnete aj niekoľkokrát za týždeň, sú aktualizácie aplikácií. Často ich telefón inštaluje aj niekoľko naraz, v niektorých prípadoch by sa dokonca dali počítať na desiatky.

Výrobcovia každý rok predstavujú telefóny, ktoré sú čoraz výkonnejšie, čo sa samozrejme páči aj vývojárom. Tí svoje aplikácie pripravujú tak, aby využili plný potenciál aj tých najnovších zariadení. Tie staršie, naopak, po čase začínajú strácať „paru“ a rovnaká aplikácia sa tak po pár aktualizáciách môže zdať pomalšia.

Aplikácie však nie sú jedinými vinníkmi. Za spomalenie sčasti môže aj aktualizácia samotného operačného systému. Nové verzie OS (akokoľvek sú opisované ako perfektne optimalizované) prinášajú nové funkcie, ktoré na vašom staršom zariadení buď nie sú vôbec dostupné alebo jednoducho fungujú pomalšie ako na najnovších smartfónoch.

Nové funkcie sú často hlavnými marketingovými ťahúňmi predajov, preto sa netreba čudovať tomu, že to najlepšie z najlepšieho funguje len na najnovších telefónoch, keďže spoločnosti zarábajú hlavne vďaka nim.

Jedným z riešením môže byť zakázanie aktualizovania aplikácií či operačného systému. Toto však NEODPORÚČAME, keďže aktualizácie okrem nových funkcií prinášajú aj bezpečnostné záplaty, ktoré vás chránia pred virtuálnymi hrozbami.

TIP REDAKCIE
LG Velvet krátko pred debutom pózuje na živých fotografiách
Zdroj: Avast

Čo však môžete spraviť je zredukovať celkový počet nainštalovaných aplikácií. V dobe, keď sa zvyšuje dátová prevádzka aj u nás na Slovensku (viem, niektorí operátori ešte nedostali memo) je čoraz ľahšie nainštalovať si aplikáciu či hru a potom na ňu úplne zabudnúť. Ani sa nenazdáte a v telefóne máte nainštalovaných 200 aplikácií a z toho používate možno polovicu, ak vôbec to.

Počet aplikácií spomaľuje telefón dvomi spôsobmi.

snapdragon 865
Iustr. foto.

Záťaž na procesor a RAM

Niektoré aplikácie sú naprogramované tak, aby v pozadí spúšťali procesy, ktoré spomaľujú nielen procesor, ale aj zahlcujú operačnú pamäť RAM.

Záťaž na úložisko

Tým druhým dôvodom, prečo viac aplikácií spomaľuje telefón aj bez toho, aby sa zapínali v pozadí je fakt, že zapĺňajú úložisko. Operačný systém sa pri plnšej pamäti musí viac snažiť, aby našiel voľný sektor, do ktorého môže zapísať dáta. Alternatívne sa musí viac snažiť, aby našiel konkrétne dáta, ktoré si vyžaduje aplikácia alebo samotný systém.

Fragmentácia úložiska predstavovala obrovský problém hlavne pri tradičných pevných diskoch so zapisovacími hlavami a platňami, ktoré sa časom výrazne spomaľovali. SSD, resp. flash pamäte týmto problémom trpia menej, no spomalenie môže byť stále badateľné.

Rýchlosti smartfónu nepomáhajú ani fotografie a videá, ktoré takmer každý z nás zaznamenáva čoraz častejšie. No schválne, pozrite sa do galérie a spočítajte, koľko zbytočných, nevydarených alebo duplicitných záberov máte? Médiá majú rovnaký vplyv na úložisko ako vysoký počet nepotrebných aplikácií. Riešením môže byť zálohovanie na cloud alebo do počítača. Vyskúšať môžete aj vymazanie vyrovnávacej pamäte aplikácií.

Príklad na Samsung zariadeniach: Zamierte do nastavení – Aplikácie – zvoľte aplikáciu Úložisko – Vymazať vyrovnávaciu pamäť.

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Batéria a vplyv na rýchlosť smartfónu

Určite ste si všimli, že pri starších zariadeniach klesá aj výdrž batérie. Vplyv batérie na smartfón je však podstatne väčší než len to, koľko vydrží medzi jednotlivými nabíjaniami.

TIP REDAKCIE
Tento smartfón dostal až 512 GB úložisko a má snímač odtlačkov priamo v displeji!

Staršia batéria vykazuje vyšší odpor, a tak sa ľahšie prehrieva. Keď sa prehrieva batéria, postupne sa zohrieva celý systém. Ak ste niekedy videli, ako vyzerá vnútro smartfónu, určite viete, že je to tam poukladané poriadne natesno. Keď sa teda zohreje jeden komponent, trpia aj ďalšie. Jedným z najcitlivejších je procesor, ktorý pri zvýšení teploty nad výrobcom nastavenú hodnotu začne automaticky znižovať takt, čím sa znižuje aj výkon.

Foto: Which?

Možno si ešte pamätáte škandál, ktorý spôsobil Apple, keď sa priznal, že staršie iPhony úmyselne spomaľuje. Chcel tým docieliť, aby telefón na jedno nabitie vydržal podobný čas, ako keď bol nový. Malo to však neblahý vplyv na výkon, čo mnohých ľudí presvedčilo, že je čas na nový telefón.

Neviem ako vy, no z môjho pohľadu to vyzerá skoro tak, že sa výrobcovia snažia zo zákazníkov pravidelne dostať viac a viac peňazí. Ale to by si, hádam, nedovolili, no nie?