FOTO: Takto vyzerá horizont na Marse. Sonda Curiosity poslala parádny záber

Toto sa podarilo.

1
Sonda Curiosity
Sonda Curiosity (FOTO: Pixabay.com)

Americká vesmírna agentúra NASA zverejnila pár nových záberov, ktoré sonda Curiosity poslala z povrchu Marsu. Jeden z nich zachytáva horizont, kde je príležitosť vidieť i okraj ozrutného kráteru s názvom Gale.

Pohyblivá technika sa momentálne nachádza priamo v centre kráteru, kde analyzuje povrchy prítomných hornín, informuje web ScienceAlert.

Pohľad sondy Curiosity nie je však neustále upnutý iba na povrch červenej planéty. Ak je vhodná príležitosť, operátori z času na čas vyhotovia fotografiu okolia a NASA ju potom zverejní prostredníctvom webu alebo sociálnych sietí.

K niečo podobnému došlo aj počas uplynulých dní. Prvý novembrový deň vznikol na Marse parádny záber horizontu (viď nižšie) a onedlho začal kolovať internetom.

Marťanský horizont
Horizont Marsu (FOTO NASA / JPL-Caltech)

Sonda Curiosity je na červenej planéte už od roku 2012, kedy tam dorazila po viac ako 8-mesačnom lete naprieč vesmírom. Pôvodne mala byť v prevádzke iba 2 roky, no nakoniec jej misiu predĺžili. A to bez toho, aby bol stanovený dátum konca.

Poznatky a vedomosti, ktoré NASA počas misie nadobudne, budú okrem iného využité i na skonštruovanie nového roveru pre nadchádzajúcu misiu Mars 2020.