Galaxy Watch Active 2

RECENZIA Samsung Galaxy Watch Active 2: Ideálny smart spoločník pre každodenné aktivity

S najnovším nositeľným zariadením od spoločnosti Samsung som mala tú česť stráviť posledných niekoľko týždňov a priznávam, že som si na ne zvykla takmer okamžite.

S najnovším nositeľným zariadením od spoločnosti Samsung som mala tú česť stráviť posledných niekoľko týždňov a priznávam, že som si na ne zvykla takmer okamžite.

Samsung predstavením hodiniek Galaxy Watch Active 2 prekvapil nejedného skalného fanúšika, keďže ich predchodca, Galaxy Watch Active, bol na svete sotva pol roka. Nová generácia prišla na trh v dvoch veľkostiach  – 40 a 44 mm v priemere a troch farebných prevedeniach – čierna, strieborná a ružovo-zlatá. Nám sa na testovanie ušla posledná menovaná, ružovo-zlatá verzia so 44 mm priemerom.

Dizajn

Pri prvom nasadení hodiniek som mala pocit, že sú trošku ťažšie ako to, na čo som bola zvyknutá dovtedy. Trvalo to však len chvíľu a sila zvyku sa prispôsobila aj na váhu 30 gramov.

 

Galaxy Watch Active 2 sú vyrobené v minimalistickom duchu, ktorý ešte nikdy nič nepokazil. Ako sa hovorí – v jednoduchosti je krása, čo na 100% platí aj v tomto prípade.

Ciferník vyrobený z hliníku a odolného fluoroelastomeru (FKM) dopĺňajú 20 mm vymeniteľné remienky z gumy. Pri nich som sa stretla s jednou jedinou nevýhodou – vo vyšších teplotách je nosenie gumeného remienku na zápästí nepohodlné, pretože sa pod neho nedostane vzduch. A hoci remienok nemáte pritiahnutý na doraz, aj tak sa vám bude na zápästie nepríjemne priliepať. Samsung však zrejme myslel aj na túto situáciu, a preto si hodinky môžete prispôsobiť podľa seba aj výmenou remienkov. Siahnuť tak môžete nielen po iných farbách, ale aj alternatíve z kože.

Displej

Samsung vybavil svoje Galaxy Watch Active 2 1,4-palcovým (44 mm verzia) Super AMOLED displejom chráneným odolnou vrstvou Corning Gorilla Glass DX+. Menší súrodenec dostal do vienka 1,2-palcový displej s rovnakými špecifikáciami.

Výrobca je známy tým, že sú jeho displeje pastvou pre oči a Galaxy Watch Active 2 nie sú žiadnou výnimkou. Displej má krásne podanie farieb so skutočnou čiernou farbou a hoci ide „len“ o hodinky, technologický nadšenec to určite ocení.

Parádnou vecou je aj ovládacia luneta, ktorá displej obkolesuje. Samsung svojich zákazníkov potešil otočnou lunetou pre zjednodušenie ovládania prvýkrát pri hodinkách Gear S3. Luneta zaznamenala obrovský úspech a zákazníci ju vyžadovali aj pri Galaxy Watch Active. Výrobca im preto vyhovel a ovládaciu lunetu do Galaxy Watch Active 2 implementoval. Tentokrát však nejde o mechanické koliesko, ale dotykový panel okolo displeja, ktorý ovládate jednoduchým pohybom prstu doľava alebo doprava. Túto funkciu je však nutné najprv aktivovať v nastavení hodiniek, nie je totiž zapnutá od výroby.

Vzhľad ciferníka či rozloženia menu si môžete prispôsobiť podľa svojho vkusu, a to buď prostredníctvom aplikácie Samsung Wearable alebo podržaním prstu priamo na ciferníku hodiniek. Tu som sa však tiež stretla s jednou drobnosťou, ktorá mi nie vždy bola po vôli. Displej sa aktivoval dotykom aj vtedy, ak som si prekrížila ruky a displeja hodiniek som sa dotýkala predlaktím a ešte k tomu cez rukáv. Kým sa s hodinkami zžijete, niekoľkokrát sa to pravdepodobne stane aj vám. Mínusový bod by som však za toto hodinkám neudelila.

Špecifikácie

V hodinkách tiká dvojjadrový procesor Exynos 9110 s taktom jadier 1,15 GHz. Asistuje mu 768 MB operačná pamäť so 4 GB interným úložiskom. Životnosť dodáva 340 mAh batéria a operačný systém Tizen.

Batéria mi pri bežnom používaní, ktoré zahŕňalo kontrolovanie času, notifikácií, občasné odpisovanie na správy, prepínanie skladieb či telefonovanie, vydržala približne 2-3 dni. Opätovne nabiť ju môžete buď bezdrôtovo, podľa štandardu WPC alebo prostredníctvom nabíjačky, ktorú nájdete v balení. Tá však neobsahuje adaptér do zásuvky, ale len káblik s magnetickou koncovkou, na ktorú hodinky len jednoducho priložíte. Druhý koniec si buď môžete zapojiť do adaptéru, ktorý doma máte alebo do USB portu vo svojom počítači. Ja som využila druhú možnosť, v rámci ktorej trvalo opätovné nabitie do plnej kapacity približne 3 hodiny.

Používanie

Hodinky Galaxy Watch Active 2 sú kompatibilné so všetkými zariadeniami s OS Android vo verzii 5.0 a novším, ale aj s konkurenčnými zariadeniami od Apple s iOS vo verzii 9.0 a viac. Najjednoduchšie a najefektívnejšie používanie však docielite, ak máte aj mobilný telefón od výrobcu Samsung.

 

V rámci testovania som hodinky mala spárované so Samsung Galaxy Note10+ a vzájomné prepojenie prebehlo viac-menej samé. Z obchodu Google Play stačí stiahnuť aplikáciu Samsung Wearable a následne hodinky zapnúť dlhým podržaním tlačidla Domov. V aplikácii potom kliknete na Pripojiť ku gear, vyberiete typ vašich hodiniek a ďalej postupujete podľa sprievodcu na obrazovke vášho smartfónu. Potom už len absolvujete krátku inštruktáž a hodinky môžete plnohodnotne používať.

Funkcie

Galaxy Watch Active 2 vám ponúkajú celú škálu funkcií, ktoré sú, ako už samotný názov napovedá, určené najmä pre aktívny životný štýl. To však neznamená, že sú určené len pre aktívnych športovcov. Ak ním nie ste, vďaka týmto hodinkám sa ním možno aj stanete.

Hodinky dokážu automaticky zaznamenať aktivity ako chôdzu, beh, cyklistiku, eliptický trenažér či dokonca plávanie. Manuálne si však môžete zapnúť monitorovanie takmer každej aktivity. Ak ste milovníkom fitness centier, určite oceníte prítomnosť sledovania kruhových tréningov, bežeckého pásu, bicepsových zdvihov, dosky (plank), cyklotrenažéru, drepov a oveľa, oveľa viac.

 

Vďaka odolnosti voči vode a prachu na úrovni IP68 a 5ATM sa nemusíte báť, že by ste svoje hodinky znehodnotili kvôli vonkajším vplyvom. Koniec koncov – sú prispôsobené aj pre plavcov, ako som už spomínala o niečo vyššie. Vyznačujú sa tiež celkovou odolnosťou na vojenskej úrovni MIL-STD-810G, vďaka čomu ich môžete veselo využívať aj v rôznorodých prírodných podmienkach.

Okrem merania športových aktivít vám hodinky bez vášho vedomia kontrolujú aj kvalitu vášho spánku, srdcový tep, počet krokov či dokonca hladinu stresu. Pri detekcii napätia vám odporučia vhodné dychové cvičenia pre opätovné nastolenie duševného pokoja. Všetky namerané hodnoty si môžete prezrieť buď na displeji hodiniek alebo v aplikácii Samsung Health vo vašom smartfóne.

Do hodiniek tiež môžete nainštalovať aplikácie tretích strán, ako napríklad Spotify, Strava, Endomondo či dokonca prehrávač pre YouTube. Stačí zamieriť do Galaxy Store priamo v hodinkách a môžete vyberať čo sa vám zapáči alebo čo v hodinkách vyžadujete.

Samsung Galaxy Watch Active 2 – verdikt

Poznám mnoho ľudí, ktorí smart hodinky nepoužívajú pretože majú pocit, že ich jednoducho nepotrebujú. Pravda, bez hodiniek sa dá prežiť, ale prečo si to ešte viac nespríjemniť?

Porovnanie s Huawei Watch GT

Samsung Galaxy Watch Active 2 sa postupom času stali jedným z mojich obľúbených smart spoločníkov a keď som ich na zápästí nemala, chýbali mi. Veci ktoré ste doteraz robili len na smartfóne sa časom naučíte ovládať aj na hodinkách, pretože sami zistíte, že je to jednoduché, pohodlné a smart. Samsung si to samozrejme uvedomuje a preto prostredie hodiniek navrhol tak, aby bolo jednoduché a intuitívne, čo sa mu týmto kúskom skutočne podarilo. Ovládacia dotyková luneta funguje parádne a ja som si na ňu zvykla okamžite.

Samsung Galaxy Watch Active 2 vám teda bez mihnutia oka vrelo odporúčam. Ja osobne by som si však nabudúce vybrala menšiu verziu so 40 mm priemerom. Väčšia, 44 mm verzia je vhodná skôr pre pánske pokolenie.

Žiaľ, do jednej recenzie sa nedajú vopchať všetky detaily a osobné postrehy, preto, ak vás niečo zaujíma, neváhajte sa spýtať v diskusii pod článkom.