Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (FOTO: Marek Urban)

Notebooky z modelového radu ThinkPad, za ktorým stojí čínska firma Lenovo, netreba nejak špeciálne predstavovať. Tieto kvalitné pracovné stanice nevynikajú iba špičkovým hardvérom, ale aj kvalitným konštrukčným prevedením, ktoré zvládne nadštandardné zaobchádzanie. ThinkPad X1 Carbon tvoria dokonca i skutočné uhlíkové vlákna.

Keďže ide o veľmi zaujímavý notebook, rozhodli sme sa, že hodíme očko na poslednú, čiže 7. generáciu. Zákazníci majú na výber hneď niekoľko verzií s rôznymi cenovkami, a to vrátane high-end modelu s extrémne jemným aj pestrofarebným zobrazovacím panelom, za ktorý hravo zaplatia viac ako 2 500 eur.

Technická špecifikácia ThinkPad X1 Carbon (7. gen.):

 • procesor Intel Core i7
 • grafická karta Intel UHD Graphics 620
 • 14″ displej, IPS LCD, 4K, HDR
 • 16 GB RAM
 • 1 TB SSD
 • 4 reproduktory
 • 4 mikrofóny
 • webová kamera s krytkou
 • infračervená kamera
 • snímač odtlačkov
 • 51 kWh batéria
 • 4G konektivita
 • Windows 10

TOP ponuka výrobcu dorazila i do redakcie webu TECHBYTE a mne po viac ako týždňovom testovaní nezostáva nič iné, ako ju pochváliť, pretože za tie peniaze skutočne stojí. Treba iba počítať s dvomi drobnými nedostatkami, o ktorých si povieme nižšie.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Uhlíkové vlákna a logo so svietiacim interpunkčným znamienkom som si v okamihu zamiloval (FOTO: Marek Urban)

Dizajn a konštrukcia

ThinkPad X1 Carbon vyzerá presne tak, ako si predstavujem každý jeden notebook z modelového radu ThinkPad. Konštrukcia je tmavá a tvoria ju hranaté krivky aj ploché hrany. Na vrchnej časti je však v tomto prípade niečo, čo tam za bežných okolností nenájdete. Okrem loga s decentne svietiacim interpunkčným znamienkom sú vidieť i štýlovo vyzerajúce uhlíkové vlákna, z ktorých pozostávajú drahé športové autá alebo lietadlá.

Povrch je matný, takže ma netrápili žiadne odtlačky prstov, ani nič podobné. Ak sa dotknete materiálu na vrchu notebooku, kde sú uhlíkové vlákna, bude vám pripomínať takzvaný mäkkčený plast. Oblasť pod klávesnicou, kam sa pokladajú dlane, pôsobí na dotyk trošku tvrdšie. Komfort vám však chýbať určite nebude. A to ani pri dlhšom písaní.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (FOTO: Marek Urban)

Prvotriedny plast

Ak patríte medzi milovníkov čisto kovových konštrukcií, tak vás teraz zrejme sklamem. Lenovo ThinkPad X1 Carbon tvorí hneď niekoľko rôznych materiálov, a to vrátane zliaty horčíka (hlavná časť konštrukcie) či plastu. Nie však hocijakého.

 • rozmery: 323 mm x 217 mm x 14,95 mm
 • váha: 1,08 kg

Približne kilogramový notebook s kompaktnými rozmermi prešiel cez náročné fyzické testy, ktoré odrážali armádne požiadavky, takže by mal vydržať i neštandardné zaobchádzanie. Používateľ to pocíti na odolnejšej klávesnici či pevnom prevedení, kde nič nepraská, nevŕzga a ani sa neprehýba. Takto nejak si predstavujem kvalitnú konštrukciu. Teda až na jednu výnimku.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Klávesnica Lenovo ThinkPad X1 Carbon si zaslúži nemalú pochvalu (FOTO: Marek Urban)

Achillovou pätou je touchpad. Na prvý pohľad vyzerá skvele, no ak ho budete pár dní používať, na jeho tmavom a matnom povrchu začnú postupom času vznikať z určitého uhla dobre viditeľné fľaky. Zbaviť sa ich síce zbavíte, no vyžaduje to pravidelnú pozornosť a fyzickú aktivitu, čo znižuje používateľský komfort.

Rovnako som si všimol, že pravé dolné tlačidlo touchpadu (má aj horné) sem tam vydá abnormálny zvuk. Spätná väzba stlačenia je za bežných okolností tlmená a tichá, no z času na čas bolo počuť hlasnejšie prasknutie. Neskôr som však zistil, že notebook stačilo iba trošku zabehnúť, pretože bol úplne nový. Posledné dni testovania som už nič nepočul.

Odolná klávesnica

Na klávesnici, ktorou disponuje ThinkPad X1 Carbon, sa mi písalo tak dobre, že ma to až prekvapilo. Nie, nepodceňoval som ho, práve naopak. Ide predsa o drahý kúsok s renomovanou značkou. Kvalita tlačidiel je však tak vysoká, že nesklame ani toho najnáročnejšieho z najnáročnejších používateľov.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Ikonický červený joystick, prostredníctvom ktorého nahradíte tradičný touchpad. Ten je však vo výbave tiež (FOTO: Marek Urban)

Ak to niekomu nestačí, repertoár klávesnice tvorí okrem iného i zvýšená odolnosť voči vyliatej vode či ikonický červený joystick v jej strede, ktorým viete nahradiť touchpad. Nazval by som ho jeho praktickejšou alternatívou. Treba si iba zvyknúť, pretože je citlivý a používateľ spolu s ním využíva tlačidlá nad touchpadom.

Biometrické zabezpečenie

Súčasťou hardvérovej výbavy je aj biometrický snímač, ktorý prečíta váš odtlačok. Proces je rýchly a v drvivej väčšine pokusov prebiehal bez komplikácií. Jedinou nevýhodou je, že musíte mať prst nasmerovaný presnej v tej istej polohe, v akej ste ho registrovali. V opačnom prípade vám ho neprečíta a vy budete musieť zadať PIN kód.

TIP REDAKCIE
PUBG pre slabší PC: Battle royale hit rozbehneme na integrovanej grafike

Druhou možnosťou autentifikácie používateľa je využitie prítomnej infračervenej kamery.

Infračervená kamera

TOP verzia notebooku neponúka iba uhlíkové vlákna, ale aj takzvanú infračervenú kameru, ktorá sa nachádza hneď vedľa tej klasickej. Neslúži však pre video hovory, ale pre niečo diametrálne odlišné. S jej pomocou budete môcť využívať rýchle prihlasovanie tvárou (funkcionalita Windows Hello) alebo vás upozorní na zvedavé oči.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Hneď vedľa web kamery je umiestnená infračervená kamera, ktorá otvára dvere spoľahlivému rozpoznávaniu tváre (FOTO: Marek Urban)

Infračervená kamera predstavuje dôležitú hardvérovú súčasť predinštalovaného softvéru s názvom ThinkPad PrivacyAlert a vy ho oceníte na verejných miestach, ako sú letiská alebo kaviarne. Keď si aktívny hardvér náhodou všimne, že niekoho druhého zaujíma vaša obrazovka, zobrazí notifikáciu a automaticky zredukuje uhol viditeľnosti, aby mu to skomplikoval.

V testovanej 4K verzii sme si však funkciu ThinkPad PrivacyGuard a s ňou spojenú PrivacyAlert neužili, pretože ju notebook neponúka. Museli by ste siahnuť po alternatíve s Full HD displejom.

Čistý a hlasný zvuk

Audio systém notebooku už netvoria iba dva malé reproduktory, pretože ich po novom doplnili ďalšie dva výškové kúsky.

Štyri prítomné výstupy ponúkajú čistú a hlasnú reprodukciu zvuku, ktorú oceníte najmä pri pozeraní filmov alebo seriálov. Pár čerstvo pridaných reproduktorov nájdete pod displejom, zatiaľ čo druhý pár na zadnej strane konštrukcie. Pôvodný hardvér bol navyše zamenený za väčšiu aj výkonnejšiu alternatívu.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Lenovo ThinkPad X1 Carbon a jeho Dolby Atmos audio (FOTO: Marek Urban)

Slot pre SIM kartu

Lenovo ThinkPad X1 Carbon disponuje slotom pre SIM kartu od mobilného operátora. Prostredníctvom tejto technológie možno nadviazať priame spojenie so 4G sieťami, preto netreba vyhľadávať Wi-Fi a ani zapínať hotspot. Windows však dokáže oba typy pripojenia k internetu i vzájomne kombinovať, vďaka čomu vykryje hluché miesta. Ak nie je k dispozícii jedno, využije druhé.

V nastaveniach operačného systému si dokonca môžete vybrať aplikácie, ktoré nadobudnú prístup k mobilným dátam. Tie ostatné budú synchronizovať až po pripojení k Wi-Fi.

Ak chcete byť neustále online, bez tejto úžasnej funkcionality nemôžete existovať.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Slot pre SIM kartu (FOTO: Marek Urban)

Praktická dokovacia stanica

Lenovo ponúka aj prakticky fungujúcu dokovaciu stanicu ThinkPad Ultra Docking Station na kľúčik, ktorá v balení skrýva až 135 W zdroj. Hlavnou podstatou touto príslušenstva sú okrem iného i dodatočné porty, aby bolo notebook možné premeniť na ešte schopnejšiu pracovnú stanicu.

Konštrukciu notebooku ThinkPad X1 Carbon tvorí dvojica portov USB C, cez ktoré prebieha nabíjanie (jedno je určené pre dokovaciu stanicu), dvojica portov USB A (3.1), HDMI a port pre 3,5 mm jack od audio príslušenstva. Rovnako ale stoja za zmienku až štyri dôkladne rozmiestnené mikrofóny, ktoré vedia poskytnúť dôkladný záznam hlasu.

Dokovacia stanica obsahuje štvoricu portov USB A, dvojicu portov USB C, VGA, HDMI, 2x DisplayPort, 3,5 mm a aj port pre pripojenie ethernet káblu.

Takto vyzerá ThinkPad Ultra Docking Station
Takto vyzerá ThinkPad Ultra Docking Station

Čo sa týka prítomného mechanizmu, celé to funguje veľmi prakticky. Notebook stačí iba položiť na dokovaciu stanicu a on si už sám nájde svoje miesto. Keď konštrukcia lupne, od tej chvíle začne prebiehať nabíjanie vrátane prenášania obrazu na pripojený monitor. Ideálna vec pre ľudí, ktorí frekventovane opúšťajú kanceláriu.

Displej

Jednou z najväčších čerešničiek hardvérovej výbavy Lenovo ThinkPad X1 Carbon je jeho displej. Keď siahnete po TOP verzii, technickú špecifikáciu tvorí 4K panel s HDR kapacitami (Dolby Vision HDR400), lesklým povrchom, svietivosťou až 500 nitov (Full HD verzia dostala 300 nitov), 14-palcovou uhlopriečkou, 180-stupňovou polohou a tenučkými bočnými rámikmi, vďaka ktorý má notebook šmrnc moderného produktu.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
4K displej nemá chybu. Tak jemný obraz je nebezpečne návykový (FOTO: Marek Urban)

Pozerať sa na tak detailný obraz bol zážitok. Ide však o luxus, za ktorý si treba priplatiť nemalú sumu. Pracovné stanice, ako je táto, nepotrebujú veľa pixelov a dokonca ani pekné farby. Teda iba za predpokladu, že o ňu neprejaví záujem dizajnér, grafik, fotograf alebo video producent, ktorý často cestuje. Každý jeden by si v tomto prípade mohol prísť na svoje.

AMOLED chýba

O zobrazovanie informácií sa nestará AMOLED, ale IPS LCD panel, ktorý sa rozhodne nemá za čo hanbiť. Čierne je síce podsvietená, a teda i menej reálna, k realite má však podstatne bližšie ako čierna na IPS LCD displejoch vo výbave cenovo dostupnejších notebookov.

TIP REDAKCIE
SLEPÝ TEST: Huawei P20 Pro vs Samsung Galaxy S9+. Rozhodni, ktorý fotí krajšie!
Výsledok v aplikácii DisplayCal
Výsledok v aplikácii DisplayCal

Aplikácia DisplayCal mi prezradila, že testovaný ThinPad X1 Carbon pokrýva takmer 100 percent farebného rozsahu sRGB (81 % Adobe RGB, 85 % DCI-P3), čo je super. Decentný panel zobrazuje reálne vyzerajúce aj relatívne pestré farby bez akéhokoľvek umelého prikrášlenia. Väčšina z vás bude bez akýchkoľvek pochýb spokojná.

Multimediálny zážitok

Najväčšiu vizuálnu šou si užijete až vtedy, keď si predplatíte najdrahšiu ponuku od Netflixu a potom spustíte dostupné 4K video v podporovanom HDR štandarde. Tak jasné farby, jemné detaily a tak bohaté svetlo či tiene som veru ešte na jednom displeji notebooku zatiaľ nevidel. Nebudete sa od toho vedieť odtrhnúť, je to bomba.

Výkon

Podstatou hardvéru Lenovo ThinkPad X1 Carbon, ktorý sa stará o výkon, je procesor Intel Core i7 ôsmej generácie. Po jeho pravej strane stojí 16 GB operačná pamäť RAM a po ľavej pre zmenu až 1 TB SSD disk, z čoho vyplýva, že zvládne akúkoľvek kancelársku prácu. A je to tak. Môžete robiť aj ten najpekelnejší multitasking a nepostrehnete, že by niečo sekalo alebo padalo.

Integrovaná grafika

Hráči však zostanú trošku sklamaní, pretože je k dispozícii iba integrovaná grafická karta Intel UHD Graphics 620. Hry ako League of Legends alebo Heroes of the Storm síce zvládne na jednotku, no ak na notebooku spustíte niečo graficky náročnejšie, slabším povahám môžu veľmi rýchlo rupnúť nervy.

Počas hrania som si všimol, že počet FPS z ničoho nič citeľne klesne. V jednu chvíľu na obrazovke ukazovalo 130 FPS a potom na pár sekúnd iba 40. Problém sa opakoval v nepravidelných intervaloch – zväčša až po niekoľkých minútach. Neviem, kde presne bol problém, no dosť mi to prekážalo.

Tiché chladenie

Chladenie hardvéru je za bežných okolností úplne tiché. Prítomný ventilátor začne byť počuť až pri väčšom zaťažení procesoru. Nejde ale o žiadnu katastrofu. Osobne som ho počas náročnejšieho používania takmer vôbec nepostrehol. A to ani vtedy, keď bola spustená hra. V takej situácii by však mohol byť trošku výkonnejší, pretože stred notebooku celkom horel.

Batéria

Plne nabitá batéria v útrobách Lenovo ThinkPad X1 Carbon zvládla pri Ultra HD, čiže 4K rozlíšení a zapnutom šetriacom režime (jas bol na 60 až 80 %) fungovať približne 5 hodín. Išlo o bežnú kancelársku prácu, pri ktorej bol využívaný textový editor, e-mailový klient a webový prehliadač, čiže nič náročné.

Keď som však nastavil Full HD rozlíšenie a pripojil myšku so značkou Razer vrátane Hi-Fi reproduktorov s vlastným zdrojom, tak nastalo menšie prekvapenie. Notebook si začal pýtať nabíjačku už po uplynutí 4 hodín.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Port USB C, cez ktorý prebieha nabíjanie, vrátane portov pre dokovaciu stanicu (FOTO: Marek Urban)

Test som preto zopakoval. Po novom už ale bez myšky a externých reproduktorov. A výsledok? Notebook mi po reštarte (predtým som ho nereštartoval) na displeji ukazoval, že zostáva okolo 12 hodín výdrže. Radosť však dlho netrvala. Približne po hodine písania textu sa odhad zmenil na 4 hodiny aj 30 minút. V tom čase zostávalo do vybitia asi 83 percent.

Musím priznať, že moje očakávania od Full HD rozlíšenia boli podstatne väčšie. 13-palcový MacBook Air hravo zvládne 9 až 10 hodín a je približne o 1 500 eur lacnejší.

Plné nabitie akumulátora trvalo okolo 1 hodiny aj 10 minút. V balení produktu nájdete adaptér s výkonom 65 W a čoraz viac zaužívaným USB C konektorom.

Záver

Špičkovo prevedený, špičkovo vybavený a špičkovo vyzerajúci notebook s high-end hardvérom, na ktorom si nezgustnú iba manažéri či biznismeni, ale aj tí, ktorí pracujú s dizajnom, grafikou, fotografiou alebo s videom. ThinkPad X1 Carbon od firmy Lenovo je vyrobený pre každého, kto potrebuje prenosnú pracovnú stanicu s vyššou odolnosťou, vyššou bezpečnosťou aj s vyššou spoľahlivosťou. Treba si iba zvyknúť na pravidelnejšie čistenie touchpadu a relatívne slabú výdrž.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Uhlíkové vlákna dávajú notebooku šmrnc prémiového produktu (FOTO: Marek Urban)

Full HD alternatíva

Ak je pre vás 4K rozlíšenie zbytočné, výrobca ponúka Full HD alternatívu s lepšou výdržou, antireflexnou vrstvou a bezpečnostnou technológiou ThinkPad PrivacyGuard, ktorá vie v prípade potreby zredukovať uhol viditeľnosti displeja. Ušetríte navyše i pár stoviek, pretože za slabšie vybavenú verziu notebooku nezaplatíte ani dve tisícky.

PREHĽAD RECENZIE
Konštrukcia
95 %
Dizajn
100 %
Výkon
90 %
Displej
100 %
Chladenie
85 %
Batéria
75 %