brave

Prehliadač Brave je dostupný v stabilnej verzii. Blokuje reklamy a chráni súkromie

Bezplatný internetový prehliadač Brave dnešným dňom vystupuje z beta verzie. Dostupný je tak v prvej stabilnej verzii (v1.0) pre platformy MacOS, Windows, Linux, ale aj Android a iOS. Funkcionalitu podrobne opísal magazín pcworld.com.

Bezplatný internetový prehliadač Brave dnešným dňom vystupuje z beta verzie. Dostupný je tak v prvej stabilnej verzii (v1.0) pre platformy MacOS, Windows, Linux, ale aj Android a iOS. Funkcionalitu podrobne opísal magazín pcworld.com.

Do beta testovania prehliadača Brave, ktorý využíva otvorený zdrojový kód, sa zapojilo približne 8 až 9 miliónov používateľov. Prehliadač môže byť zaujímavou alternatívou k etablovaným prehliadačom kvôli svojej bezpečnosti a dôslednej ochrane súkromia.

Brave blokuje reklamy, automatické prehrávanie videí tretích strán a sledovače – nástroje, pomocou ktorých môžu prevádzkovatelia internetových stránok zbierať rôzne údaje, napr. pre cielenie reklamy.

prehliadac

Funkcie sú aktivované automaticky. Netreba ich preto hľadať v nastaveniach a manuálne zapínať. Ak bude chcieť užívateľ ešte viac súkromia, využiť môže jeden z dvoch dostupných režimov prehliadania.

Štandardný režim Inkognito dopĺňa režim pristupujúci k webovým stránkam cez anonymnú šifrovanú sieť Tor. Prehliadač Brave je nenáročný na zdroje. Vývojári na svojich stránkach píšu, že je na mobilných zariadeniach 2 až 8-násobne rýchlejší ako prehliadač Chrome alebo Safari. V prípade desktopov má ísť o 2-násobne rýchlejšie prehliadanie pri vybraných spravodajských weboch.

TIP REDAKCIE
Snapdragon 8 Gen 1 oficiálne: Extra výkon pre budúcoročné vlajkové lode

brave

Súčasťou prehliadača je jedinečný systém odmeňovania, ktorý je založený na blockchain (kryptomena BAT). Formou mikro transakcií môže užívateľ podporiť rôznych tvorcov obsahu alebo záujmové weby (YouTube, Twitch a pod.). Krypotmenu užívateľ dostane za zobrazovanie reklám, ktoré môže dobrovoľne aktivovať na tých stránkach, ktoré tokeny BAT podporujú.

Keďže Brave blokuje reklamy a ďalšie prvky, spotrebuje aj menej dát, čo poteší užívateľov s limitovanými dátovými balíčkami od operátorov. Brave je postavený na otvorenom zdrojovom kóde projektu Chromium, podobne ako nový Edge alebo najpoužívanejší Chrome.

brave

Brave si tak rozumie aj s rozšíreniami z Chrome, ktoré sa dajú do prehliadača dodatočne nainštalovať. Aby sme boli spravodliví, isté nástroje pre blokovanie reklám alebo sledovačov ponúka aj prehliadač Firefox, Safari či Chrome. Microsoft Edge takéto funkcie momentálne len testuje.

Brave je však primárne a silne zameraný na ochranu súkromia, na ktorom by vám malo záležať. Verziu prehliadača pre počítače si môžete stiahnuť z tejto oficiálnej stránky. Verzia pre Android je dostupná TU, verzia pre iOS TU, v štandardných obchodoch s aplikáciami.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať