Je to oficálne: Za používanie mobilu za volantom zaplatíme 2x viac. Prezidentka podpísala sprísnenie

Prezidentka SR zoficiálnila novelu zákona.

5
Foto: Polícia SR

Prezidentka Slovenska, Zuzana Čaputová ešte vo štvrtok podpísala novelu zákona o cestnej premávke, ktorej súčasťou je niekoľko noviniek. Medzi tie najhlavnejšie, ktoré sa dotknú veľkého počtu motoristov sú vyššie pokuty za používanie elektronických prístrojov za volantom a vynovená diaľničná známka.

Novela zákona upravuje výšku pokút za používanie, držanie a iné narábanie s telefónom či telekomunikačným, audiovizuálnym alebo podobným zariadením. Polícia bude môcť neposlušným motoristom vyrúbiť až dvojnásobne vyššiu pokutu.

Dlho očakávanou zmenou prejde aj diaľničná známka, ktorá získava novú, 365-dňovú verziu. Určená je pre tých, ktorí sa ju rozhodnú kúpiť napr. v polovici roka. Kým doteraz sa platnosť počítala len do ďalšieho roka, odteraz získajú plných 365 dní.

Zmien je viac. Ďalšia, ktorá sa dotkne čoraz väčšieho počtu ľudí sa týka elektrických kolobežiek. Osoba jazdiaca na kolobežke s pomocným motorčekom sa po novom zaradzuje do kategórie vodičov nemotorových vozidiel. Doteraz sa radili medzi chodcov.

Cyklisti zas budú mať povolené jazdiť na bicykli s 0,5 promile alkoholu v krvi, no len na cestičke pre cyklistov a v obci. Kompletný zoznam zmien priniesol server Aktuality.sk.