Holandsko obmedzí rýchlosť na diaľnici, chce tak chrániť životné prostredie

Drsné, no podľa všetkého aj nevyhnutné.

4
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Ekonomicky vyspelá európska krajina sa rozhodla, že pristúpi k zmene rýchlosti na miestnych diaľniciach. Pre šoférov však nepôjde o príliš pozitívnu udalosť. Holandsko má v pláne zredukovať súčasných 130 km/h iba na 100 km/h.

Dôvod tu, samozrejme, tkvie v snahe chrániť krehké životné prostredie. Vedenie krajiny očakáva, že týmto kontroverzným krokom prispeje k redukcii emisií dusíka v podobe oxidu dusičitého (NOx), informuje web spravodajskej agentúry Reuters.

Za ohlásením plánu stojí holandský minister Mark Rutte.

Obmedzenie rýchlosti sa však nebude týkať úplne všetkých diaľničných úsekov, ale iba dôkladne vybraných lokalít. Rovnako treba spomenúť časové intervaly, pretože to, ako rýchlo budú môcť jazdiť, závisí aj od aktuálnej hodiny. Súčasný limit 130 km/h začne platiť od 19:00 a potrvá do 6:00.

Emisné limity EÚ

Prečo sa tak Holandsko rozhodlo, tkvie v čoraz prísnejších limitoch Európskej únie, ktoré sú zamerané na emisie. Krajina ich už dlhší čas prekračuje, preto by mala v neďalekej budúcnosti oznámiť hneď niekoľko ďalších podobne zameraných krokov. Ak tak nespraví, veľa ľudí môže prísť o prácu. Nič bližšie ale v tejto chvíli nevieme.