Škoda Citigo iV

Slovenská vláda spúšťa dotácie na elektromobil: Na nákup vám prispeje až do 8 000 € + podmienky

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky zverejnilo očakávané informácie, ktoré súvisia s avizovanými dotáciami na kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu.

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky zverejnilo očakávané informácie, ktoré súvisia s avizovanou finančnou podporou na kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu. Dotácia má ale niekoľko podmienok, ktoré treba splniť.

Maximálna obstarávacia cena dostala strop 50 000 eur s DPH a čo sa týka vozidiel zo zahraničia (napríklad Tesla), tak po novom by s podporou už nemal byť žiadny problém. Musí isť však o nový kus, ktorý ešte nebol zaregistrovaný. Rovnako treba mať na pamäti, že nie je možné využiť lízing a aj to, že zakúpené auto musí byť vo vlastníctve žiadateľa minimálne dva roky.

Záujemcovia o elektromobil môžu týmto spôsobom ušetriť až do 8 000 eur, zatiaľ čo záujemcovia o plug-in hybrid do 5 000 eur. V oboch prípadoch ide o maximálnu sumu jednej dotácie, z čoho vyplýva, že jej veľkosť môže podľa všetkého nadobudnúť rozdielnu podobu.

Rezort touto výzvou nadväzuje na úspešný pilotný projekt podpory nákupu elektrických vozidiel, ktorý spustil koncom novembra 2016 v spolupráci so Zväzom automobilového priemyslu SR. Medziročný nárast predaja týchto vozidiel vtedy vďaka podpore dramaticky stúpol a verím, že tento projekt bude minimálne tak úspešný,uviedol minister hospodárstva Peter Žiga.

Elektronická registrácia

Celý proces je rozdelený na dve fázy. Prvá začína 11. decembra (2019) a ide o spustenie online registrácií. Keď túto možnosť niekto využije, prebehne rezervácia žiadaných finančných prostriedkov a dotyčný nadobudne jedinečný kód, ktorý mu príde do zadanej e-mailovej schránky.

Dátum a čas on-line registrácie žiadosti je rozhodujúci pre určovanie poradia oficiálne podaných a autorizovaných žiadostí a vytváranie rezervácie požadovanej hodnoty dotácie, bez ohľadu na ďalší čas, ktorý bude potrebný na všetky nasledujúce úkony, až do definitívneho ukončenia administratívneho overovania jeho žiadosti vykonávateľom, resp. do momentu rozhodnutia komisie poskytovateľa o predmetnej žiadosti,“ tvrdí tlačová správa.

Registrácia má prebiehať prostredníctvom formulára na webe chcemelektromobil.sk, kde je zverejnená aj táto dôležitá príloha. Treba sa ale pripraviť na to, že registračný systém bude z bezpečnostných a technických dôvodov fungovať len počas pracovných dní, a to od 12:00 do 20:00.

Oficiálne predkladanie žiadostí

Ďalšia fáza štartuje 17. decembra (2019). V tento deň začne oficiálne predkladanie skompletizovaných žiadostí o poskytnutie dotácie. Viac detailov nájdete v spomínanej prílohe.

Zoznam vyhodnotených žiadostí čaká priebežné zverejňovanie priamo na chcemelektromobil.sk. Úspešní žiadatelia dostanú 12 mesiacov na to, aby si vozidlo zaobstarali. Keď tak urobia, štát následne zrealizuje jednorázovú refundáciu dotácie.

Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy budú mať možnosť získať podporu na maximálne jedno vozidlo, podnikateľov bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou EÚ. Ministerstvo plánuje ešte pred spustením elektronickej online registrácie pripraviť pre záujemcov informačné stretnutie.

Bližšie informácie nájdete v tabuľke nižšie alebo na spomínanom webe. Samotnú výzvu pre zmenu v tomto online dokumente.

Typ vozidlaDotácia
Batériové elektrické vozidlo M18 000 €
Plug-in hybridné vozidlo M15 000 €
Batériové elektrické vozidlo N18 000 €
Plug-in hybridné vozidlo N15 000 €