Tesla prichádza do Európy: Továreň otvorí neďaleko Slovenska

Bude vyrábať kompletné elektromobily. Začína sa s Modelom Y.

1
Gigafactory
Americká Gigafactory v Nevade

Americká Tesla si vybrala európsku lokalitu, kde vyrastie dlhšie avizovaná fabrika Gigafactory 4. Infraštruktúra bude postavená na území východného Nemecka, a to v blízkosti mesta Berlín.

Túto dlhšie očakávanú informáciu prezradil sám Elon Musk, šéf automobilky. Rovnako sme sa ale v uplynulých hodinách dozvedeli, že medzi jej výrobné portfólio patria batérie, elektrického pohonné systémy a dokonca aj celé karosérie. Jednoducho povedané, nová Gigafactory prinesie na svet kompletné elektromobily pre európskych spotrebiteľov.

Nemecko bolo v hre už od samotného vzniku myšlienky. Dôvodov je hneď niekoľko, no medzi tie najpodstatnejšie faktory rozhodnutia patrí strategická poloha uprostred starého kontinentu vrátane skúsenej pracovnej sily. Ide predsa o domovskú krajinu renomovaných automobiliek, ako je Mercedes-Benz, BMW či Volkswagen.

Gigafactory 4 umožní firme Tesla ukončiť dovážanie elektromobilov až zo Spojených štátov amerických prostredníctvom nákladných lodí. Vďaka tomu výrazne zlepší aktuálnu efektivitu logistických procesov a z pohľadu dlhodobého časového horizontu i zredukuje náklady, pretože už nebude potrebné platiť prepravcov a čakať, až spravia svoju prácu.

Odštartuje ju Model Y

Produkčné kapacity v útrobách novej fabriky Gigafactory 4 otestuje očakávaný elektrický crossover Tesla Model Y, ktorý by mal začať prichádzať na svet v priebehu nadchádzajúceho roka. Cenovo najdostupnejšej verzie s cenovkou okolo 40 000 dolárov sa však dočkáme až v roku 2021.