Čína chce zatočiť so zločinom: Testuje kamery, ktoré rozpoznajú ľudské emócie

Všetko vraj v záujme vyššej verejnej bezpečnosti.

1
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Umelá inteligencia dokáže okrem množstva iných vecí odhaliť potenciálny zločin. Stačí rozpoznať emóciu na tvári potenciálneho zločinca. Systém vie vďaka nadobudnutým dátam potom vyhodnotiť, či dotyčný má alebo nemá nekalé úmysly. Čína sa preto rozhodla, že túto možnosť využije.

Ako informuje TechSpot, v oblasti veľkej ázijskej krajiny s názvom Sin-ťiang začína prebiehať verejné testovanie vylepšeného kamerového systému. Čínska vláda od neho očakáva, že jej pomôže s predchádzaním vzniku trestných činností, ako sú napríklad krádeže alebo teroristické útoky.

Na novinku upozornil web Financial Times.

Schopnosť rozpoznávať ľudské emócie dá miestnej polícii náskok, pretože bude o probléme vedieť ešte skôr, než vôbec príde. Keď sa niekto dostane do záberu kamery na ulici, letisku alebo inom verejnom mieste, umelá inteligencia zrealizuje analýzu tváre a o malú chvíľu vyhodnotí, či ide o riziko alebo nie.

Riziková hraničná oblasť

Dôvod, prečo sa Čína rozhodla pre posilnenie bezpečnosti práve v oblasti Sin-ťiang, tkvie v tom, že ide o pomerne rizikové hraničné priechody. Keďže má po svojej ľavej strane susedov, ako je Afganistan alebo Pakistan, do krajiny môžu kedykoľvek preniknúť dobre zamaskovaní teroristi.

Testovanie síce zahŕňa iba jednu oblasť, no ak bude úspešné, nie je žiadnych pochýb, že kamerový systém nainštalujú aj do ulíc ďalších častí Číny. Podľa expertov k tomu ale tak skoro nedôjde, pretože sa na technológiu vraj ešte stále nedá spoľahnúť.