apple macbook pro

Apple predstavil nový MacBook Pro so 16-palcovou obrazovkou

Spoločnosť Apple má za sebou ďalšiu premiéru nového zariadenia, ktorým je tentokrát MacBook Pro so 16-palcovou obrazovkou. O novom prenosnom počítači sa intenzívne špekulovalo v posledných týždňoch.

Spoločnosť Apple má za sebou ďalšiu premiéru nového zariadenia, ktorým je tentokrát MacBook Pro so 16-palcovou obrazovkou. O novom prenosnom počítači sa intenzívne špekulovalo v posledných týždňoch.

MacBook Pro od Apple má lepšie reproduktory, výkonné procesory, pochopiteľne väčšiu obrazovku a klávesnicu, ktorá by sa už nemala kaziť. Novinka má takmer rovnakú cenu s akou prišila na trh v roku 2018 15-palcová verzia.

Medzi prvými o novinke informoval TechCrunch a magazín The Verge.

Retina displej nového notebooku od Apple má uhlopriečku 16-palcov a o niečo vyššie rozlíšenie 3072 × 1920 pixelov. Disponuje jasom 500 nitov a samozrejmosťou je podpora pre True Tone technológiu a farebný gamut P3. Okraje okolo obrazovky sú ešte štíhlejšie.

Celkové rozmery notebooku sa takmer nezmenili, resp. vzrástli iba mierne. Váha zariadenia sa zastavila na hranici dvoch kilogramov. Dostatok výkonu zabezpečí dvojica procesorov značky Intel.

macbook pro
Foto: Apple

Buď 6-jadrový Intel i7 s taktom 2,6 GHz, alebo 8-jadrový Intel i9 s taktom 2,3 GHz (9. generácie procesorov). Obe konfigurácie ponúkajú 16 GB operačnú pamäť (2666MHz DDR4).

Základná verzia s procesorom Intel i7 je spojená s grafikou AMD Radeon Pro 5300M (4 GB GDDR6) a 512 GB SSD úložiskom. Typ so sadou Intel i9 dostal do výbavy grafiku AMD Radeon Pro 5500M (4 GB GDDR6) 1 TB SSD disk. Dodatočnou konfiguráciou (za príplatok) sa dá zvýšiť kapacita RAM na 64 GB, úložisko na 8 TB a grafika na AMD Radeon Pro 5500M s 8 GB GDDR6 pamäťou.

macbook pro
Foto: Apple

Približne 11-hodinovú výdrž na jedno nabitie (pri menej náročnom používaní) zabezpečí 100 Wh batéria, ktorá sa nabíja prostredníctvom 96 W USB-C adaptéra. V notebooku sa nachádza 6 výkonnejších reproduktorov (hlbšie basy, čistejšie výšky) s podporou Dolby Atmos a tri mikrofóny „štúdiovej kvality“.

Výrobca prepracoval systém chladenia, ktorý teraz dodáva takmer o tretinu viac čerstvého vzduchu. Ventilátory sú väčšie o 35 percent a majú viac lopatiek, v porovnaní s 15-palcovým modelom MacBook Pro.

apple
Foto: Apple

Apple upustil od kontroverznej „Butterfly“ klávesnice, ktorá mala problémy so spoľahlivosťou. 16-palcový MacBook Pro tak má klávesnicu s klasickým nožnicovým mechanizmom, ktorá je pochopiteľne osvetlená.

Nad klávesnicou sa nachádza dobre známy Touch Bar, vedľa ktorého je umiestnený samostatný Touch ID senzor pre autentifikáciu prostredníctvom odtlačku prsta. Súčasťou výbavy je ďalej Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, 3,5 mm audio rozhranie, FaceTime kamera s 720p rozlíšením a 4 Thunderbolt 3 porty (USB‑C).

16″ MacBook Pro – cena

16-palcový MacBook Pro je náhradou za predchádzajúcu generáciu s 15-palcovou obrazovkou. Ak navštívime nemeckú lokalizáciu oficiálnej stránky Apple, zistíme, že základná verzia s procesorom Intel i7 stojí 2699 EUR. Výkonnejší model so sadou Intel i9 stojí 3199 EUR.

Zákazník si môže vybrať medzi strieborným a šedým farebným prevedením konštrukcie. Ako sme spomenuli vyššie, konfigurácia oboch modelov sa dá ešte navýšiť. Pokiaľ bude zákazník chcieť 32 GB RAM, priplatí si 480 EUR. Za 64 GB operačnú pamäť až 960 EUR.

8 GB grafika AMD Radeon Pro 5500M stojí dodatočných 120 EUR. Konečný účet dokáže pekne navýšiť viac úložného priestoru. 2 TB SSD kapacita je ocenená na 480 EUR, 4 TB SSD na 1200 EUR a extrém v podobe 8 TB miesta pre obsah na závratných 2640 EUR. Ceny zohľadňujú dodatočnú konfiguráciu pre verziu notebooku s procesorom Intel i9.

TIP REDAKCIE
Apple predstavil AirPods Pro s novým dizajnom a aktívnym potláčaním hluku

Špekulácie o Mini LED alebo OLED obrazovke sa nepotvrdili rovnako ako dohady o grafikách AMD Navi či výraznejších zmenách v dizajne. Apple si môže tieto esá nechávať v rukáve pre nový model MacBook Pro, ktorý bude predstavený v budúcom roku. Zatiaľ však zostávame pri aktuálnej novinke.