Adobe má revolučnú technológiu: Zistí, či bola tvár graficky upravená

Adobe rok čo rok ukazuje nové a experimentálne funkcie, na ktorých pracovali softvéroví inžinieri posledný rok. Nová funkcia stojí za to.

Adobe rok čo rok ukazuje nové a experimentálne funkcie, na ktorých pracovali softvéroví inžinieri posledný rok. Novinky potom prezentujú na konferencii Adobe Max, počas ktorej majú fanúšikovia aj profesionáli možnosť pozrieť sa, na čo sa môžu tešiť.

Azda najzaujímavejšou funkciou, na ktorej inžinieri v Adobe pracovali posledný rok, je funkcia About Face, ktorá dokáže zistiť, či sa s fotografiou tváre manipulovalo alebo nie.

Moderné grafické programy ponúkajú jednoduchý a veľmi rýchly spôsob, pomocou ktorého je možné s tvárou robiť prakticky čokoľvek. Niekedy je výsledok lepší ako pôvodný záber, inokedy je to zas naopak. Za možnosť upraviť obrázky podľa seba je z veľkej časti zodpovedná aj spoločnosť Adobe, resp. jej program Photoshop. Funkcionalita About Face chce tento „problém“ riešiť.

Do nástroja About Face stačí jednoducho nahrať fotografiu, ktorú chcete overiť a ona automaticky vyhodnotí, či bola upravená alebo nie. Spolu s verdiktom vám ponúkne aj percentuálnu hodnotu, ktorá reprezentuje to, ako veľmi si s výsledkom verí.

TIP REDAKCIE
Motorola láka na Moto Edge X30: 60 Mpx selfie fotoaparát poputuje pod displej!

About Face neskúma fotografiu ako celok. Rozdelí si ju na jednotlivé pixely, ktoré porovnáva. Zodpovedný je za to detekčný algoritmus, ktorý následne vykreslí oblasti, pri ktorých malo dôjsť k manipulácii.

Aby toho nebolo málo, Adobe vyvinul možnosť odstrániť tieto zmeny a vrátiť tak záber do jeho pôvodného stavu. V dobe, keď internet bojuje so šírením fake news a deepfake obrázkov či videí vôbec nejde o zlý nástroj.

Veríme teda, že k nasadeniu About Face do finálnej verzie Photoshopu, resp. samostatne, dôjde už čoskoro. Presný termín však zatiaľ stanovený nebol.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať