Záujem o iPhone 11 prekonal očakávania, Apple zvyšuje produkciu

Nižšia cena urobila svoje.

3

Spoločnosť Apple predstavila v priebehu septembra trojicu nových smartfónov iPhone, ktorú reprezentuje cenovo dostupnejší model iPhone 11 a dve vybavenejšie zariadenia iPhone 11 Pro a 11 Pro Max.

Podľa zdrojov ázijského portálu nikkei.com je najväčší záujem o iPhone 11, ktorý je tohtoročnou náhradou za minuloročný iPhone XR. Dokonca je lacnejší. Kým model XR prišiel na trh s cenou 849 EUR, typ iPhone 11 stojí 799 EUR.

Vyšší dopyt má byť poháňaný práve dostupnejšou cenou. Apple produkciu zvyšuje o 8 miliónov kusov, resp. o 10 percent. Pozitívne správy ovplyvnili hodnotu akcií niektorých dodávateľov súčiastok. Napr. hodnota akcií spoločnosti Japan Display stúpla o dve percentá.

Vyzerá to tak, že spoločnosti Apple vychádza stratégia, v rámci ktorej chce do svojich radov prilákať zákazníkov, ktorí nechcú investovať do mobilného zariadenia tie najvyššie sumy. Obzvlášť v období, keď svetová ekonomika oslabuje a celosvetový predaj smartfónov medziročne klesá.

iphone 11
iPhone 11 je dostupný v niekoľkých farbách

Smartfóny iPhone sú vďačným zdrojom príjmov spoločnosti iPhone, no budúcnosť má patriť príjmom zo služieb. Cloud, Apple Music, TV+, hry Arcade, či spravodajstvo News+. Digitálny a multimediálny obsah v týchto službách je spoplatnený na mesačnej báze.

Vyšší dopyt po smartfónoch iPhone 11 ale môže mať len krátkodobý charakter. Americká vláda plánuje uvaliť 10-percentné dovozné clo na elektroniku vyrobenú v Číne, čo je aj prípad modelu iPhone 11.

Clo vo výške 10 percent malo byť uvalené už skôr, no po odklade zrejme vstúpi do platnosti až 15. decembra. Predvianočné nákupy a populárny Čierny piatok sa tak v USA ešte zaobídu bez dodatočného colného zaťaženia, ktoré by sa prejavilo na zvýšenej koncovej cene zariadení.

Analytici zo spoločnosti Mizuho Securities odhadujú, že Apple celkovo vyrobí 194 miliónov kusov tohtoročných smartfónov iPhone.