VIDEO Lietajúci taxík v akcii: Takto prebieha vertikálny vzlet aj pristávanie

Palec hore.

1
Lilium Jet
Lilium Jet

Nemecký startup Lilium Aviation sa pochválil, že má za sebou prvú fázu testovania pohonu nevšedného dopravného prostriedku. Lilium Jet preletí na jedno nabitie batérie okolo 300 km a jeho maximálna rýchlosť môže dosiahnuť slušných 300 km/h.

Súčasný prototyp je však zatiaľ značne limitovaný, pretože má pred sebou ešte nejaký ten výskum. Tak či tak možno hovoriť o dôležitom míľniku, ktorý nás ako civilizáciu opäť posunul trošku bližšie k budúcnosti s lietajúcimi taxíkmi bez šoférov z mäsa a kostí.

Ukončenie prvej fáze testovania pohonu zahŕňalo dosiahnutie rýchlosti 100 kilometrov za hodinu. Keď sa to firme Lilium Aviation a jej súčasnému prototypu len nedávno podarilo, nasledovalo zverejnenie oficiálneho videa vrátane oznámenia o otvorení prvej výrobnej infraštruktúry.

Video zachytáva dôležité momenty a okamihy, vďaka čomu je možné vidieť vertikálny vzlet aj pristávanie. Práve tieto dve vlastnosti reprezentujú strategickú konkurenčnú výhodu Lilium Jet. Bežné lietadlá ich nemajú, preto potrebujú letisko s dlhšou dráhou, kde sa môžu rozbehnúť.

Produkcia bude prebiehať ako v hlavnej, tak aj v rozostavanej budove startupu, aby tak behom jedného roka dokázal priniesť na svet niekoľko stoviek lietajúcich taxíkov. Nová prepravná služba by mala začať fungovať okolo roku 2025, a to vo viacerých väčších mestách súčasne.