Tablet s 5G pripojením sa na trhu zatiaľ nenachádza. Čoskoro sa to však zmení

U nás si zatiaľ vystačíme so 4G.

1

Na rozmach 5G sietí si v našich končinách ešte musíme nejaký ten rok-dva počkať, čo však neplatí o Južnej Kórei, Švajčiarsku či niektorých oblastiach v USA a Spojenom kráľovstve.

Zákazníci z týchto oblastí sveta, ktorí bažia po výhodách najmodernejších sietí 5. generácie, si môžu vybrať z pár málo dostupných 5G smartfónov. Ak by však chceli väčšiu obrazovku v podobe tabletu, zatiaľ majú smolu.

Prvý komerčne dostupný 5G tablet by sa však mal na trhu objaviť ešte v tomto roku. Stihne to s najväčšou pravdepodobnosťou Samsung, ktorý je na 5G éru dobre pripravený. Na vybraných trhoch ponúka Galaxy S10 5G, Note10 5G a dokonca aj o niečo dostupnejší smartfón Galaxy A90 5G.

Galaxy Tab S6
Samsung Galaxy Tab S6

Samsung ale nebude vyvíjať nové zariadenie. Podobne ako pri smartfónoch, zužitkuje existujúce portfólio, aj keď môže dôjsť k drobným zmenám a vylepšeniam. Prvý komerčný 5G tablet na svete by mal niesť označenie Galaxy Tab S6 5G.

Tento tablet s kódovým označením SM-T866N už stihol prejsť certifikáciou organizácie WiFi Alliance a Bluetooth SIG. Ide o „povinnú jazdu“, ktorou si musia pred uvedením na trh prejsť mobilné zariadenia a iná elektronika.

Samsung Galaxy Tab S6 je výkonným vlajkovým tabletom, ktorý sa u nás predáva od augusta za cenu 699 EUR vo WiFi verzii. Model s LTE je drahší a stojí 779 EUR. Aspoň také sú ceny odporúčané priamo výrobcom. 5G prevedenie tak bude zrejme ešte drahšie.