Čierne miesto na Jupiteri

Na Jupiteri sa objavil tmavý tieň. NASA tvrdí, že je široký až 3 600 km

Americká vesmírna agentúra NASA zachytila fotografiu, kde je príležitosť vidieť povrch Jupiteru vrátane tmavého miesta s kruhovým tvarom.

Americká vesmírna agentúra NASA zachytila fotografiu, kde je príležitosť vidieť povrch Jupiteru vrátane obrovského bodu s kruhovým tvarom. Nejde však o nič špeciálne, ale len o tieň jedného z mesiacov planéty.

Podobne ako sme zvyknutí na Zemi, aj na planéte Jupiter prebieha zatmenie Slnka. Keď k tomu dôjde, časť povrchu na krátku dobu pohltí tma. A tá v tomto prípade vytvorila čierne miesto so šírkou o veľkosti až 3 600 kilometrov, tvrdia odborníci.

Na novinku upozornil web CNN.

Za vytvorením záberu stojí vesmírna sonda Juno, ktorá bola vyrobená na to, aby skúmala planétu. Za jej vznikom stojí špičková americká firma Lockheed Martin a ako už mnohí z vás určite vedia, poháňajú ju solárne panely. Svoju prevádzku odštartovala ešte v roku 2011.

Zatmenie Slnka nie je pre Jupiter nič špeciálne. Keďže má obrovské rozmery, viacero mesiacov a jeho os nie je vzhľadom k obežnej dráhe veľmi naklonená, podobné miesta možno na povrchu planéty vidieť pomerne často. Až dodnes sme sa však nestretli s tak kvalitnou fotografiou, akú NASA vyhotovila 11. septembra.

TIP REDAKCIE
NÁVOD: Ako ochrániť batériu v telefóne? Stačí poznať tento jednoduchý trik!