Mara X a Mara Z sú prvými smartfónmi, ktoré pochádzajú priamo z Afriky

Prekvapenie z východnej Afriky.

2
mara Z
Foto: Mara Group

Svetový trh so smartfónmi je obohatený o dve nové zariadenia, na čom by nebolo nič výnimočné. Nové smartfóny predstavujú rozliční výrobcovia snáď každú chvíľu.

Duo nových smartfónov, ktoré sú pomenované ako Mara X a Mara Z, je predsa len výnimočné. Pochádzajú totižto z Afriky, z menšieho štátu Rwanda, kde sa vyvíjajú a vyrábajú.

Informoval o nich portál fastcompany.com aj agentúra Reuters.

Rwanda má približne 12 miliónov obyvateľov. V roku 1994 prebiehala v tejto krajine genocída. 800 000 Tutsiov a umiernených Hutuov vtedy zmasakrovali militantné skupiny Interahamwe a Impuzamugambi.

Situácia sa v krajine medzičasom zlepšila, stále však ide o jednu z najchudobnejších krajín sveta, ktorá je odkázaná na medzinárodnú pomoc.

Mara Z
Mara Z

Mara X a Mara Z nie sú vlajkové lode. Pochádzajú z presne opačného spektra. Využívajú čistý operačný systém Android One, majú klasický dizajn bez extra štíhlych rámikov a, samozrejme, dostupnejšiu cenu.

Obsah zobrazuje IPS LCD panel s rozlíšením 720 x 1440 pixelov, ktorý má pomer strán 18:9 a 5,5, resp. 5,7-palcovú uhlopriečku. O výkon sa starajú čipsety Snapdragon 435Mediatek MT6739. Vo výbave ďalej nájdeme 13 Mpx fotoaparát, 16/32 GB pamäť či slot pre dvojicu SIM kariet.

Mara X
Mara X

Mara X stojí po prepočte asi 120 EUR. Mara Z ponúka o niečo lepšiu výbavu, čiže je drahší. Stojí asi 170 EUR. Vznik týchto smartfónov je pre Rwandu rozhodne pôsobivým počinom. Obzvlášť, ak sa v krajine aj vyvíjajú a rovno vyrábajú.

Množstvo renomovaných výrobcov si necháva svoje zariadenia vyrábať v Číne a v iných ázijských krajinách. Ide však o úplne iné objemy produkcie. Spoločnosť Mara Group, ktorá za smartfónmi stojí, by chcela urobiť z Rwandy technologické centrum Afriky.

Mara X a Mara Z nie sú tými najlacnejšími smartfónmi v kontexte obdobne vybavenej konkurencie. Výrobca však verí, že sa mu vďaka rastu podarí znížiť náklady na výrobu, čo by sa premietlo do konečných cien budúcich produktov.

TIP REDAKCIE
Tesla v Číne postaví gigantickú fabriku, ročne tam chce vyrobiť 500 000 áut

Na vlajkovú loď je ešte priskoro, pokiaľ sa ale bude výrobcovi dariť, v budúcnosti snáď nejakú uvidíme.