Mara X a Mara Z sú prvými smartfónmi, ktoré pochádzajú priamo z Afriky

Prekvapenie z východnej Afriky.

2
mara Z
Foto: Mara Group

Svetový trh so smartfónmi je obohatený o dve nové zariadenia, na čom by nebolo nič výnimočné. Nové smartfóny predstavujú rozliční výrobcovia snáď každú chvíľu.

Duo nových smartfónov, ktoré sú pomenované ako Mara X a Mara Z, je predsa len výnimočné. Pochádzajú totižto z Afriky, z menšieho štátu Rwanda, kde sa vyvíjajú a vyrábajú.

Informoval o nich portál fastcompany.com aj agentúra Reuters.

Rwanda má približne 12 miliónov obyvateľov. V roku 1994 prebiehala v tejto krajine genocída. 800 000 Tutsiov a umiernených Hutuov vtedy zmasakrovali militantné skupiny Interahamwe a Impuzamugambi.

Situácia sa v krajine medzičasom zlepšila, stále však ide o jednu z najchudobnejších krajín sveta, ktorá je odkázaná na medzinárodnú pomoc.

Mara Z
Mara Z

Mara X a Mara Z nie sú vlajkové lode. Pochádzajú z presne opačného spektra. Využívajú čistý operačný systém Android One, majú klasický dizajn bez extra štíhlych rámikov a, samozrejme, dostupnejšiu cenu.

Obsah zobrazuje IPS LCD panel s rozlíšením 720 x 1440 pixelov, ktorý má pomer strán 18:9 a 5,5, resp. 5,7-palcovú uhlopriečku. O výkon sa starajú čipsety Snapdragon 435Mediatek MT6739. Vo výbave ďalej nájdeme 13 Mpx fotoaparát, 16/32 GB pamäť či slot pre dvojicu SIM kariet.

Mara X
Mara X

Mara X stojí po prepočte asi 120 EUR. Mara Z ponúka o niečo lepšiu výbavu, čiže je drahší. Stojí asi 170 EUR. Vznik týchto smartfónov je pre Rwandu rozhodne pôsobivým počinom. Obzvlášť, ak sa v krajine aj vyvíjajú a rovno vyrábajú.

Množstvo renomovaných výrobcov si necháva svoje zariadenia vyrábať v Číne a v iných ázijských krajinách. Ide však o úplne iné objemy produkcie. Spoločnosť Mara Group, ktorá za smartfónmi stojí, by chcela urobiť z Rwandy technologické centrum Afriky.

Mara X a Mara Z nie sú tými najlacnejšími smartfónmi v kontexte obdobne vybavenej konkurencie. Výrobca však verí, že sa mu vďaka rastu podarí znížiť náklady na výrobu, čo by sa premietlo do konečných cien budúcich produktov.

TIP REDAKCIE
BMW investuje do fabriky až 200 miliónov €, bude v nej vyrábať elektromobil i4

Na vlajkovú loď je ešte priskoro, pokiaľ sa ale bude výrobcovi dariť, v budúcnosti snáď nejakú uvidíme.