Huawei začal s vývojom 6G: Oproti 5G má byť 100x rýchlejšia

Huawei aj naďalej pokračuje vo vývoji 5G technológií, ktoré si len teraz hľadajú svoje uplatnenie. Spoločnosť sa však už teraz púšťa do 6G.

Huawei aj naďalej pokračuje vo vývoji 5G technológií, ktoré si len teraz hľadajú svoje uplatnenie. Spoločnosť sa však nechce zaseknúť v prítomnosti a už teraz spúšťa vývoj siete ďalšej generácie.

Zakladateľ a šéf Huawei, Ren Zhengfei, médiám potvrdil, že spoločnosť skutočne nariadila výskumnému centru, aby spustilo vývoj 6G. Nasledovník 5G má ponúknuť dychberúce prenosové rýchlosti, ktoré ďaleko prekračujú výkon 5G.

TIP REDAKCIE
Huawei zvažuje predaj 5G biznisu. Technológiu zrejme získa západná firma

Momentálne súčasne pracujeme na 5G a na 6G. Na 6G sme začali pracovať už pred nejakým časom,povedal Ren serveru CNBC. Celý projekt má byť momentálne v „ranej fáze“ a čaká ho ešte veľmi dlhý vývoj. Od nasadenia do reálneho sveta nás preto delí minimálne dekáda.

Pred výraznejším zrýchlením vývoja akejkoľvek mobilnej siete sa však musí stať niekoľko vecí. Tou prvou je určenie štandardov, na ktoré musí Huawei počkať. Rokovania už začať síce mali, no finalizácia potrvá ešte niekoľko rokov. Tou druhou vecou je zistenie, na čo by ľudia o 10 rokov mohli 6G sieť potrebovať.

Spoločnosť sa momentálne sústreďuje hlavne na 5G. Po celom svete má Huawei podpísaných až 50 obchodných zmlúv, čo je viac než Nokia a Ericsson, jeho konkurencia.

Terahertzové frekvencie

Zatiaľ čo 5G pracuje s milimetrovými vlnami, 6G má byť postavená na terahertzových vlnách v rozpätí od 100 GHz do 30 THz.

Podľa Zhengfeia má byť preto 6G sieť schopná dosiahnuť až 100-násobne vyššie rýchlosti ako 5G. Len pre porovnanie, 5G je schopná dosiahnuť rýchlosti medzi 100 Mb/s a 20 Gb/s.

Teraherzové vlny výskumníci testovali už v roku 2012, keď sa im podarilo dosiahnuť prenosovú rýchlosť 3 Gb/s. Pri mimoriadne krátkych vzdialenostiach (max. niekoľko desiatok metrov) dokonca dosiahli rýchlosti do 100 Gb/s.

Rýchlosti však nie sú všetko, čo je Huawei viac než jasné. Zhengfei preto tvrdí, že 6G vďaka vytvoreniu špeciálnej siete úplne zmení spôsob, akým komunikujeme na zemi, vode či dokonca vo vesmíre. 6G má podľa Zhengfeia posunúť internet vecí, autonómne vozidlá, inteligentné fabriky a ďalšie využitia na úplne novú úroveň.