DNA

Úprava ľudských génov je bezpečnejšia. Technika CRISPR prešla vylepšením

Čoraz populárnejšia laboratórna technika CRISPR, ktorá umožňuje modifikáciu génov, je po novom ešte pokročilejšia.

Čoraz populárnejšia laboratórna technika CRISPR, ktorá umožňuje modifikáciu génov, je po novom ešte pokročilejšia. Vylepšenie vraj eliminovalo niekoľko vedľajších efektov, pridalo na precíznosti a spestrilo možnosti úpravy. 

Čerstvo vytvorená alternatíva si dáva lepší pozor na dodatočné úpravy génu, aby nespôsobila viac problémov ako úžitku, píše vedecký web Nature.

Keď sa biologický inžinier pokúsi o zmenu DNA, za bežných okolností existuje šanca, že sa spolu s ňou zrealizuje i pár ďalších, tentokrát už nežiadúcich úprav. A to môže celú situáciu iba zbytočne skomplikovať.

Vedci z viacerých kútov sveta preto už dlhšie hľadali spôsob, ako sa tejto nežiadúcej modifikácii génu vyhnúť. Súvisí síce iba s jednou bunkou z desiatich, no pri ľuďoch nie je priestor ani pre tie najmenšie chybičky.

CRISPR prime editing

Jedným z takých vedcov je aj Andrew Anzalone z amerického Broad Institute, ktorému sa to nakoniec podarilo. Spolu s kolegami prišli na spôsob, ako zdokonaliť CRISPR. Svoje dielo volajú prime editing a už ho medzičasom stihli úspešne vyskúšať na mutáciách v ľudských bunkách.

TIP REDAKCIE
POZOR: Slovákom chodí mimoriadne nebezpečný email. Môžete prísť o tisíce! (FOTO)

„To, čo sme videli, bolo pozoruhodné,“ prezradil vedúci výskumného tímu David Liu. Proces vraj po novom pozostáva až z troch krokov, nielen jedného ako doteraz, a to redukuje šancu vzniku nežiadanej úpravy.

Možno teda povedať, že sme sa opäť priblížili k dennodennému využívaniu techniky CRISPR na elimináciu dnes ešte stále smrteľných alebo nevyliečiteľných chorôb v ľudských telách.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať