Bývalý vojak vyvinul batériu budúcnosti: Elektromobily vďaka nej prejdú 2 400 km na jedno nabitie

Batéria využíva nový, úplne bezpečný elektrolyt.

6

Predaje elektromobilov po celom svete neustále rastú, čo svedčí o obrovskom záujme zo strany spotrebiteľov. Skutočne to vyzerá tak, že éra fosílnych palív pomaly ale isto začína končiť.

O lepšiu budúcnosť pre nás všetkých sa chce postarať aj bývalý dôstojník kráľovského námorníctva, Trevor Jackson. Jeho nová batéria totiž na jedno nabitie dokáže elektromobil poháňať parádnych 2 400 kilometrov, informoval Daily Mail.

Ak si myslíte, že v tomto prípade ostávame len pri slovách „výskum“ a „možno raz príde,“ mýlili by ste sa. Britský inžinier totiž nedávno podpísal zmluvu na niekoľko miliónov libier so spoločnosťou, ktorá sa chystá batérie vyrábať.

Batéria je pritom navrhnutá tak, aby nepoháňala len elektromobily, ale aj elektrické autobusy, kamióny či dokonca lietadlá.

Nasadenie príde už budúci rok

Prvé dopravné prostriedky, ktoré budú disponovať novou batériou sa na trh dostanú už začiatkom budúceho roka. Batérie bude vyrábať spoločnosť Austin Electric. „Nová batéria môže pomôcť spustiť ďalšiu priemyselnú revolúciu. Výhody sú v porovnaní s klasickými batériami v elektromobiloch obrovské,“ vyjadril sa šéf spoločnosti Austin Electric, Danny Corcoran.

Bolo to ťažké, no konečne sa to hýbe. Dáva to veľký zmysel, akokoľvek sa na to pozriete,“ priznáva tvorca akumulátora, ktorý okrem toho tvrdí, že stál pred veľkými výzvami, akými bol napríklad boj s automobilkami, ktoré sa ho vraj snažili umlčať a jeho výtvor zakázať.

Základom novej batérie je vylepšený elektrolyt, ktorý je bezpečný a nie je toxický. „Pred investormi som ho párkrát dokonca vypil. Viem sa preto zaručiť, že je bezpečný,“ vysvetľuje.

Batérie by sa najskôr mali objaviť v tuk-tukoch obľúbených hlavne v ázijských krajinách. Neskôr vraj novinku máme očakávať aj v elektrických bicykloch. V plánoch dokonca majú možnosť prerobenia bežných automobilov so spaľovacími, resp. zážihovými motormi na elektromobily. Cena takejto úpravy sa má pohybovať na hranici 4 000 € až 5 200 €.